pytanie dotyczy powstania przychodów z wynajmu lokali użytkowych, tj. czy przyjąć dzień wystawienia (...)

pytanie dotyczy powstania przychodów z wynajmu lokali użytkowych, tj. czy przyjąć dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy w terminie płatności wskazanym w umowie bądź fakturze zgodnie z art. 12 ust. 3c ww ustawy

Stan faktyczny : Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka została zawiązana 17.05.2005r pod nazwą 'G.....' Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem przeważającej działalności spółki jest wynajem nieruchomości na własny rachunek ( PKD 7020Z). W dniu 17.05.2005r r spółka zawarła umowę dzierżawy nieruchomości położonej w Cz. Nieruchomość przeznaczona została na cele prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na wynajmowaniu lokali użytkowych. Umowa dzierżawy została zawarta na okres 30 lat. Od grudnia 2005r spółka zaczęła wynajmować lokale użytkowe firmom handlowo-usługowym i tym samym zaczęła osiągać przychody w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Porady prawne

Pytanie : Czy za datę osiągnięcia przez Spółkę przychodów z wynajmu lokali użytkowych powinna przyjąć dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponieważ przychody te osiąga z podstawowej działalności gospodarczej, czy może datą osiągnięcia przez Spółkę przychodów powinien być dzień, w którym należności wynikające z umów stają się wymagalne, czyli w terminie płatności wskazanym w umowie bądź fakturze zgodnie z art. 12 ust. 3c ww ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącym przychodów z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

Stanowisko Strony : Spółka stwierdza, że dniem osiągania przez nią przychodów z wynajmu lokali użytkowych powinien być dzień wystawienia faktury, nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę zgodnie z art.12 ust.3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jako spółka zajmuje się wynajmem nieruchomości na własny rachunek, jest to podstawowy przedmiot działalności gospodarczej. W maju 2005r spółka podpisała umowę dzierżawy nieruchomości, w której wynajmuje lokale użytkowe i tym samym czerpie z niej pożytki. Zgodnie z art.2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa,wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Dotychczas na początku każdego miesiąca za dany miesiąc (z góry) Spółka wystawiała faktury czynszowe dla kontrahentów za wynajem pomieszczeń z różnym terminem płatności. Miesiąc uzyskania przychodu w tych przypadkach był taki sam, ze względu na datę wystawienia faktury jak i zawarty w niej termin płatności. Spółka wystawiała również faktury na koniec miesiąca zgodnie z podpisanymi umowami za czynsz z tytułu energii elektrycznej, ogrzewania, wentylacji. Termin płatności w tych fakturach przypadał w miesiącu następnym po miesiącu w którym wystawiono faktury.

Spółka uważa, że datą uzyskania przychodu osiągniętego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku faktur za wynajem lokali użytkowych wystawianych w poszczególnych miesiącach, obojętnie w którym miesiącu przypada termin płatności jest data wystawienia faktur na potwierdzenie wykonanych usług nie później niż na koniec miesiąca, w którym usługa została wykonana. Według Spółki osiągane przychody były to przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (przychodów z innych tytułów nie mamy), a nie pozostałe przychody, które zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są osiągane w dniu, w którym należności wynikające z umów najmu stają się wymagalne.

Stanowisko organu : Kwestia daty powstania przychodu należnego związanego z działalnością gospodarczą została uregulowana w art. 12 ust. 3a, 3c i 3d ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54 poz. 654 ze zm. ). Powołane przepisy różnicują moment powstania tego przychodu, głównie ze względu na charakter czynności prawnej będącej źródłem przychodu u podatnika. I tak generalną zasadą wynikającą z zapisu art. 12 ust. 3a jest, iż data postania przychodu należnego to dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym : - wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub - wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł zapłaty, lub - otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia w pozostałych przypadkach. Wyjątkami od ogólnej zasady dotyczącej momentu powstawania przychodu w odniesieniu do świadczonych usług określonej w art. 12 ust. 3a są zastrzeżenia zawarte w ustępach 3c i 3d tegoż artykułu. Zastrzeżenie wynikające z art. 12 ust. 3d cytowanej ustawy należy wykluczyć, gdyż nie ma zastosowania do przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego. Natomiast przepis art. 12 ust. 3c odnosi się do umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze. Na podstawie tego przepisu za przychody z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Należy zauważyć, że omawiany przepis nie uzależnia momentu powstania przychodu od daty wykonania usługi lecz od postanowień umowy co do warunków płatności. Oznacza to, że przychód z tytułu najmu powstaje w terminie płatności, który jest wskazany w zawartej umowie. Strony umowy najmu mogą dowolnie określić termin płatności czynszu, a w razie braku takiego postanowienia mają zastosowanie uregulowania Kodeksu cywilnego (art. 669 § 2 k.c.). Jeżeli więc w postanowieniach umowy najmu zawartej przez spółkę ustalona zostanie wysokość czynszu z określonym terminem płatności, datą powstania przychodu będzie dzień, w którym należność stanie się wymagalna. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zawartego we wniosku spółka wystawiała faktury czynszowe dla kontrahentów za wynajem pomieszczeń z różnym terminem płatności. Miesiąc uzyskania przychodu w tych przypadkach był taki sam, ze względu na datę wystawienia faktury jak i zawarty w niej termin płatności.

Wobec powyższego przedstawione stanowisko jednostki w sprawie osiągnięcia przychodów z wynajmu lokali użytkowych jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Zgodnie z art. 14 a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika