Spółka pyta czy podatek naliczony wynikający z faktur za w/w usługi doradcze podlega odliczeniu?

Spółka pyta czy podatek naliczony wynikający z faktur za w/w usługi doradcze podlega odliczeniu?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art.86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur na zakup usług doradczych

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkęw w/w wniosku jest prawidłowe

Porady prawne

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.Spółka posiada następującą strukturę organizacyjną :

1.Zakład Główny, prowadzący działalność w zakresie poligrafii oraz produkcji opakowań z papieru i tektury,

2. Oddział, prowadzący działalność w zakresie produkcji papieru falistego i tektury falistej oraz pozostałych artykułów z papieru i tektury, będący oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans,

3. Oddział, prowadzący działalność dotyczącą nieruchomości w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków, wykonywania robót budowlanych w zakresie montażu i wznoszenia budynków i budowli z elementów prefabrykowanych, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz wynajmu nieruchomości, będący oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans.

Każdy z Oddziałów prowadzi działalność poza siedzibą Spółki i stanowi wydzielony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych przypisanych tym Oddziałom.

W związku z planowanymi zmianami struktury organizacyjnej, polegającymi na wydzieleniu poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki w spółki celowe i na stworzeniu struktury holdingowej, Spółka zamierza dokonać wniesienia Oddziałów stanowiących zorganizowane części przedsiębiorstwa jako wkładów do odrębnych dla każdego z Oddziałów spółek komandytowych, zawiązanych z udziałem osób fizycznych i prawnych. Po dokonaniu wniesienia Oddziałów do spółek komandytowych Spółka będzie posiadała wkłady w tych spółkach osobowych z tytułu aportów a przedsiębiorstwo Spółki będzie stanowić wyłącznie dotychczasowy Zakład Główny. Każda ze spółek komandytowych, do których zostaną wniesione Oddziały będzie prowadzić działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Nadrzędnym celem restrukturyzacji jest usprawnienie zarządzania poszczególnymi, bardzo zróżnicowanymi obszarami działalności, prowadzonymi obecnie w ramach jednej Spółki, co umożliwi szybki dalszy rozwój poszczególnych gałęzi działalności Spółki i zwiększenie konkurencyjności na ryku, a w rezultacie będzie miało niewątpliwy wpływ na zwiększenie przychodów Spółki.

W związku z planowaną restrukturyzacją Spółka poniesie szereg wydatków na zakup usług doradczych, w tym doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz wynagrodzenia za wdrożenie ostatecznej struktury przekształcenia i realizację wniesienia Oddziałów jako aportów do spółek komandytowych. Koszty doradztwa prawnego i podatkowego świadczone przez kancelarię doradcy podatkowego, obejmują ocenę prawną i podatkową planowanego przekształcenia, prace przy przygotowaniu umów, nadzór merytoryczny nad realizacją przedsięwzięcia, doradztwo w zakresie struktury księgowej transakcji wniesienia.

Spółka pyta czy podatek naliczony wynikający z faktur za w/w usługi doradcze podlega odliczeniu?

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki na usługi doradcze mają na celu zwiększenie sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług poprzez dokonanie zmian w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa i służą celom działalności opodatkowanej zarówno w Spółce, jak i w spółkach komandytowych, do których wniesiono aporty w postaci oddziałów. Wydatki na usługi o charakterze doradczo-finansowym stanowią część kosztów ogólnych Spółki i chociaż nie pozostają w bezpośrednim związku ze sprzedażą opodatkowaną, mają jednak bezpośredni związek z jej działalnością gospodarczą jako całością, co na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług daje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Spółka, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną, zgodnie z zasadą neutralności podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za usługi doradcze w kontekście całej opodatkowanej działalności Spółki, która nie powinna być obciążana kosztem podatku nieodliczonego.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem najistotniejszym warunkiem kształtującym prawo podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, jest związek dokonywanych zakupów towarów i usług z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje nie tylko, gdy wspomniany związek ma charakter bezpośredni, ale także, gdy ma on charakter pośredni, tzn. gdy wydatki na nabycie towarów lub usług zaliczane są do tzw. kosztów ogólnych działalności.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jak wynika z postanowienia Nr DWUS DP-423-47/07 z 20.08.2007r., wydanego przez Naczelnika Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu, dotyczącego przedmiotowej sprawy, wydatki Spółki związane z zakupem usług doradczych, stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.

Zatem Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur na zakup usług doradczych.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika