Czy nieodpłatne przekazanie na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. nowo wybudowanego fragmentu (...)

Czy nieodpłatne przekazanie na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. nowo wybudowanego fragmentu sieci energetycznej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art. 2 pkt 6, art.5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, ust. 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania nowo wybudowanego fragmentu sieci energetycznej

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

Porady prawne

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkęw w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka prowadzi rozbudowę fabryki obrabiarek oraz budowę nowego centrum sprzedaży i serwisu. Wiąże się to z ponoszeniem wydatków inwestycyjnych, które po przyjęciu inwestycji do użytkowania będą stanowiły podstawę odpisów amortyzacyjnych.

W celu podłączenia budowanych nieruchomości z siecią elektroenergetyczną, należało usunąć kolizję projektowanej rozbudowy z siecią Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. na podstawie zawartej umowy w sprawie usunięcia kolizji z siecią elektroenergetyczną Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. Usunięcie kolizji polegało na przebudowie sieci w zakresie wynikającym z warunków przebudowy linii kablowej SN 15kV, którą inwestor dokonał własnym kosztem na podstawie dokumentacji techniczno-prawnej.

Linia kablowa SN 15 kV jest fragmentem sieci elektroenergetycznej, stanowiącej własność Koncernu Energetycznego ENERGA S.A., w związku z tym również po jej przebudowie, nowo wybudowany fragment sieci, z chwilą włączenia pod napięcie stał się własnością Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. Spółka na podstawie zawartej umowy zrzekła się wszelkich roszczeń wobec Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. z tytułu nakładów poniesionych na przebudowę istniejącej sieci, z którą koliduje projektowane zagospodarowanie działki i przekazała nieodpłatnie na podstawie protokołu przekazania nowo wybudowany fragment sieci. Przedstawiony stan faktyczny dotyczy zdarzenia, które miało miejsce w roku 2006.

Spółka pyta czy nieodpłatne przekazanie na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. nowo wybudowanego fragmentu sieci energetycznej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. nowo wybudowanego fragmentu sieci energetycznej jest niewątpliwie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Z tego względu Spółka uważa, że powyższego przekazania (w wysokości wydatków związanych z usunięciem kolizji z siecią elektroenergetyczną) nie można traktować jako dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Analiza przepisów prawa podatkowego obowiązujących w 2006r. w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl natomiast art. 7 ust. 1 powyższej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary (zgodnie z normą art. 2 pkt 6 ustawy) należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl ust. 2 powyższego przepisu nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

W przedstawionym stanie faktycznym następuje nieodpłatne przekazanie wybudowanego przez Spółkę fragmentu sieci energetycznej na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. Spółka nie jest właścicielem sieci,wybudowany fragment sieci energetycznej nie stanowi kompletnego obiektu, zatem przekazanie należy potraktować nie jako dostawę towarów, lecz jako świadczenie usług ? w tym wypadku nieodpłatne.

Przekazanie przez Spółkę wybudowanej infrastruktury podmiotowi zarządzającemu daną siecią, związane jest z prowadzonym przedsiębiorstwem, gdyż to Spółka - uzyskując dostęp do sieci energetycznej- będzie odnosić bezpośrednią korzyść z powyższego przekazania (umożliwi to prawidłowe funkcjonowanie budowanych nieruchomości).

Zatem nieodpłatne przekazanie nowo wybudowanego fragmentu sieci energetycznej, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika