Czy dokonana między podatnikami VAT czynność zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa (...)

Czy dokonana między podatnikami VAT czynność zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynków na nim posadowionych, zwolnionych z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? W ocenie strony, zawarta umowa zamiany podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiadając na pismo, stosownie do przepisów art. 14 ?a? ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje, że podziela stanowisko Spółki w zakresie interpretacji przepisów art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.).

W myśl powołanego artykułu 2 pkt 4 ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają m.in. umowy sprzedaży i zamiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Porady prawne

Powyższe oznacza, że opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych - czynności objętych jednocześnie przepisami o podatku od towarów i usług - dotyczy umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części, albo prawo użytkowania wieczystego.

O ile zatem przedmiotowa umowa dotyczyć będzie zamiany nieruchomości zwolnionych z podatku VAT, to czynność ta podlegała będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika