Czy dochód uzyskany z odsetek od nieterminowego regulowania opłat czynszowych za użytkowanie lokali (...)

Czy dochód uzyskany z odsetek od nieterminowego regulowania opłat czynszowych za użytkowanie lokali mieszkalnych korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej 'ustawą o podatku dochodowym' uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.06.2007r. (data wpływu do tut. organu 08.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskanych z odsetek od nieterminowego regulowania opłat czynszowych za użytkowanie lokali mieszkalnych.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 05.06.2007r. stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia:

  • działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.),
  • prowadzi wyłącznie gospodarkę zasobami mieszkaniowym,
  • uważa, że dochody uzyskane w wyniku naliczania odsetek od nieterminowych wpłat czynszowych stanowią dochód, który na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy zwolniony jest z opodatkowania.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego przez Spółdzielnię stanowiska, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Stosownie do cyt. wyżej przepisu wolne od podatku dochodowego są jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Jednocześnie powołana ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęć 'zasoby mieszkaniowe' oraz 'gospodarka zasobami mieszkaniowymi'. W związku z powyższym zachodzi konieczność uwzględnienia definicji formułowanych w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym w przedmiotowym temacie oraz ustawach z zakresu prawa mieszkaniowego, które uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów definiują pojęcie 'zasoby mieszkaniowe' jako: budynki mieszkalne oraz pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące sie poza nim budowle, budynki i urządzenia , których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców , jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie, a w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże, budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, warsztaty osiedlowe (zakłady) konserwacyjno-remontowe, zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, studnie, drogi osiedlowe, ulice chodniki,latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

W myśl postanowień art. 4 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

  • członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu Spółdzielni.
  • członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali oraz właściciele lokali niebędący członkami Spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu Spółdzielni. Ponadto art. 4 ust. 6 (2) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określa, że opłaty, do uiszczania których zobowiązane są ww. osoby wnosi się co miesiąc z góry do dnia 10 dnia miesiąca. Statut Spółdzielni może określać inny termin wnoszenia opłat, nie wcześniejszy jednak niż ustawowy.

Podstawą do żądania przez Spółdzielnie odsetek od zaległości z tytułu nieterminowego regulowania opłat (czynszów) jest art. 481 § 1 Kodeksu Cywilnego, w myśl którego obowiązek zapłaty odsetek powstaje z uchybieniem przez dłużnika terminu spełnienia świadczenia pieniężnego.

Odsetki od nieterminowych wpłat czynszowych stanowią przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt. 2 tejże ustawy do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). W związku z powyższym odsetki od zaległości stanowią przychód w dacie ich faktycznego otrzymania a nie naliczenia.

Biorąc pod uwagę, fakt, że odsetki od zaległości są związane z nieterminowym uiszczaniem opłat (czynszów) obligatoryjnie wnoszonych przez osoby posiadające lokale w zasobach mieszkaniowych Spółdzielni, tut. organ podatkowy uznaje, iż otrzymane odsetki stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów będzie stanowił dochód wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym, pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W związku z powyższym stanowisko zajęte przez Spółdzielnię w powołanym na wstępie wniosku jest prawidłowe.

    Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zdarzenia, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika