Czy zmiana właściwości dotychczasowego urzędu skarbowego na Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego (...)

Czy zmiana właściwości dotychczasowego urzędu skarbowego na Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dniem 1 stycznia 2004 r. obejmuje osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, w spółkach cywilnych, oraz osobowych spółkach handlowych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 27.10.2003 r. (wpływ do tut. Urzędu 20.11.2003 r.) uprzejmie informuje.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w związku z art. 15 pkt. 1 lit. j oraz w związku z art. 15 pkt. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 137, poz. 1302) uprzejmie informuje, iż z dniem 1 stycznia 2004 r. ulega zmianie terytorialny zasięg działania naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla poszczególnych podmiotów.

Porady prawne

Zmiana ta odnosi się do podmiotów wymienionych w powołanym art. 15 pkt. 1 lit. j ustawy, tj. w szczególności do:
1. podatkowych grup kapitałowych,
2. banków,
3. zakładów ubezpieczeń,
4. jednostek działających na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
5. jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
6. oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych,
7. osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które:
a) w ostatnim roku podatkowym - tj. w roku 2002 - osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości, co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec rokupodatkowego albo,
b) jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw albo,
c) są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje, co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu albo,
d) jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.

Zacytowany katalog podmiotów nie obejmuje osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zaznaczyć należy także, iż kategoria Jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej', wymieniona w pkt 7, nie odnosi się do osób fizycznych, chociaż mieszczą się w niej już wszelkie spółki osobowe, a zatem spółka cywilna, spółka jawna, czy też osobowe spółki handlowe.
Mając na względzie przedstawione stanowisko należy jednoznacznie stwierdzić, iż nawet, jeżeli osoba fizyczna spełniałaby jedno z wymienionych kryteriów (np. osiągnęłaby przychody w odpowiedniej wysokości) fakt ten nie spowoduje zmiany właściwego dla niej Naczelnika urzędu skarbowego.

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan prawny na dzień 10.12.2003r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika