Pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego od zmodernizowanych budowli

Pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego od zmodernizowanych budowli

Burmistrz Miasta Rumi, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

postanawia

udzielić na wniosek Spółki interpretacji art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych ( tekst jednolity Dz. U z 2002 roku Nr 9, poz. 84 z późn. zm. ) stwierdzając, że w sytuacji zmodernizowania budowli w trakcie roku, podatek za dany rok ulega podwyższeniu poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 maja 2006 roku Spółka z o.o. w Gdańsku wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych ( jednolity tekst Dz.U. z 2002 roku Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) w zakresie powstania obowiązku podatkowego od zmodernizowanych budowli.

We wniosku wskazano, że spółka w wyniku ciągłej eksploatacji sieci gazowej zobowiązana jest do utrzymania jej w bezpiecznym stanie. W związku z powyższym sieć gazowa wymaga modernizacji przez co zwiększa się jej wartość początkowa. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, od kiedy powstaje obowiązek podatkowy od zmodernizowanych w ciągu roku budowli. Zgodnie z art. 14 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zawarto jednocześnie własne stanowisko w sprawie, stwierdzając, że obowiązek podatkowy przy niezmienionym sposobie wykorzystania budowli, skutkuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono jej modernizację.

W przedstawionej sprawie, należy odróżnić dwie następujące sytuacje prawne, a mianowicie powstanie obowiązku podatkowego i obowiązek zapłaty podwyższonego podatku.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w przypadku budynków lub ich części oraz budowli obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Zgodnie z art. 4 ust. 1. pkt 2 tej ustawy podstawę opodatkowania budowli stanowi ich wartość początkowa ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku.

Od obowiązku podatkowego należy odróżnić podwyższenie podatku, z którym mamy do czynienia np. w sytuacji zmodernizowania budowli w trakcie roku podatkowego. Należy wówczas zastosować przepis art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym podatek ulega zmianie / podwyższeniu / poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku.

Oznacza to, że gdy po powstaniu obowiązku podatkowego, następuje zdarzenie powodujące podwyższenie podatku określonego zgodnie z art. 4 ustawy, tj. według wartości budowli na dzień 1 stycznia roku podatkowego, to w ocenie Burmistrza Miasta Rumi mamy do czynienia z podwyższeniem ustalonego na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego podatku i podatek ten należy podwyższyć w terminie określonym w art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika