Od 1 października 1967 roku otrzymuję odszkodowanie - rentę uzupełniającą od byłego pracodawcy (...)

Od 1 października 1967 roku otrzymuję odszkodowanie - rentę uzupełniającą od byłego pracodawcy zasądzoną przez Sąd Powiatowy z dnia 30 października 1970 roku.
W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził : że pracując w przedsiębiorstwie w nieodpowiednich i szkodliwych warunkach pracy, pracodawca przyczynił się do powstania choroby i ponosi odpowiedzialność z art. 416 kc.
Ponadto sąd stwierdził cytuję ' na skutek nabytych schorzeń powodowi zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość - art. 444 par. 2 kc - a za tym ma on prawo żądać od zobowiązanego odpowiedniej renty wyrównawczej '.
Ponieważ ustalona wysokość renty zdewaluowała się, wystąpiłem ponownie do sądu.
Na podstawie wyroku sądowego z 24 marca 1985 roku otrzymuję od byłego pracodawcy rentę uzupełniającą stanowiącą 50% każdorazowej miesięcznej renty ZUS-u I grupy.
W lutym 2004 roku otrzymałem poraz pierwszy od byłego pracodawcy PIT-11 z wykazanym rocznym przychodem dotyczącym ww renty. W druku nie ma wykazanych żadnych innych kosztów, podatku itp.
Czy powinienem doliczyć w zeznaniu rocznym za 2003 rok kwotę wykazaną w ww PIT-11 i odprowadzić od tej kwoty podatek?

W związku z zapytaniem w trybie art. 14a ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
( Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zmianami ), które wpłynęło do Urzędu Skarbowego, dotyczącym wyjaśnienia, czy odszkodowanie - renta uzupełniająca wypłacana Panu w 2003 roku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby skarbowej wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującymw 2003 roku ( Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zmianami ) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań :
-otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą
-dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono

Porady prawne

Stosownie do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 roku ( Dz. U. Nr 10, poz. 81 ) wydanego na podstawie art. 22 par. 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowań wypłaconych na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolnośc do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość.

Zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów ( przychodów ) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 roku.
W związku z tym, iż Sąd Powiatowy uwzględnił okoliczności, że na skutek nabytych schorzeń, utracił Pan zdolność pracy zawodowej i zmniejszyły się Panu widoki na przyszłość, dochód uzyskany przez Pana w 2003 roku z tytułu renty uzupełniającej nie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów.
Nie miał Pan zatem obowiązku doliczyć w zeznaniu rocznym za 2003 rok kwoty wykazanej w PIT-11.
Zgodnie z art. 75 par. 1 i par. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 81 par 3 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości wyższej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo wykazał nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej, może złożyć skorygowane zeznanie podatkowe wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika