Dotyczące przedmiotu opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego ustanowienie kilku pełnomocników.

Dotyczące przedmiotu opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego ustanowienie kilku pełnomocników.

Zgodnie z art. 1 ust. l pkt 2 lit. a ustawy z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.) opłacie skarbowej podlegają dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy). Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, wysokość stawek opłaty skarbowej od poszczególnych jej przedmiotów oraz zwolnień określa tabela stanowiąca załącznik do ustawy.

Treść art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy nie rozstrzyga problemu zapłaty opłaty skarbowej, gdy w jednym dokumencie zostało ustanowione pełnomocnictwo dla kilku osób. Niemniej jednak opłatę skarbową pobiera się tyle razy, ile da się wyodrębnić stosunków prawnych pełnomocnictwa, niezależnie od tego, czy pełnomocnictwo zostało udzielone w jednym dokumencie. Takie stanowisko potwierdza przepis określony w części V ust. 1 załącznika do ustawy, gdzie tylko na zasadzie wyjątku wymienia się, jako podlegające jednokrotnej opłacie skarbowej pełnomocnictwo, udzielane w jednym dokumencie przez pracowników będących akcjonariuszami spółek, których akcje zostały wniesione do narodowych funduszy inwestycyjnych, pełnomocnictwa do reprezentowania na walnym zgromadzeniu tych spółek. W innych zatem przypadkach dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocników podlega opłacie skarbowej w wysokości wynikającej z przemnożenia stawki opłaty skarbowej od tego dokumentu przez liczbę udzielanych pełnomocnictw przez mocodawcę.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Burmistrza Miasta Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika