Czy od gruntu znajdującego się w pasie drogowym zajętego na podstawie decyzji administracyjnej pod (...)

Czy od gruntu znajdującego się w pasie drogowym zajętego na podstawie decyzji administracyjnej pod urządzenia energetyczne (głównie są to linie kablowe), zakład jest obowiązany opłacać podatek od nieruchomości ?

Prezydent Miasta Łodzi działając na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) po rozpatrzeniu pkt 1 wniosku Łódzkiego Zakładu Energetycznego S.A. l.dz. 24653 dnia 30 czerwca 2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 14 września 2006 r.) o udzielenie interpretacji o stosowaniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, postanawia uznać w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego w pkt 1 wniosku, stanowisko dotyczące zastosowania przepisów podatkowych -za właściwe w obowiązującym stanie prawnym w roku 2006.
1. Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:
Zakład otrzymuje zezwolenia w formie decyzji administracyjnych od zarządców dróg (Zarządu Dróg i Transportu, Urzędu Miasta Łodzi, Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin) na umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury elektroenergetycznej służącej do zasilania budynków mieszkalnych lub budynków podmiotów gospodarczych. W decyzjach określona jest ilość metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego pod nasze urządzenia (m.in. linie kablowe). Za zajęte powierzchnie ponoszone są opłaty określone w decyzjach. Do wniosku załączono decyzję nr 172/2006 Prezydenta Miasta Łodzi udzielającą zezwolenia na zajęcie pasa drogowego - umieszczenie linii kablowej w pasie drogi powiatowej.
2. Pytanie podatnika:
1. Czy od gruntu znajdującego się w pasie drogowym zajętego na podstawie decyzji administracyjnej pod urządzenia energetyczne (głownie są to linie kablowe), zakład jest obowiązany opłacać podatek od nieruchomości ?
3. Stanowisko podatnika:
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają tylko linie kablowe jako budowle, natomiast od gruntu zajętego na podstawie decyzji administracyjnej znajdującego się w pasie drogowym zakład. nie jest zobowiązany płacić podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
4. Ocena prawna stanowiska podatnika:
1 Stanowisko podatnika jest zgodne z prawem. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu.
Użyte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych sformułowania 'pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu' - odnoszą się do pojęć zawartych w ustawie o drogach publicznych.Definicja 'pasa drogowego' została określona w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.). Zgodnie z art. 4 pkt 1 i pkt 2 cytowanej ustawy pasem drogowym jest wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego nawierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą.
Zgodnie z art. 1 ustawy o drogach publicznych - drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Stosownie do art. 2 ust. 1 powołanej ustawy, drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Zgodnie z art. 19 ust. 5 ww. ustawy, w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Do zarządcy drogi zgodnie z art. 20 pkt 8 należy m.in. wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego. Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego (w tym stanie faktycznym drogi publicznej - powiatowej) w celu umieszczenia budowli nie związanych z drogą, nie stanowi przeszkody w wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów zajętych pod pasy drogowe.
5. Stanowisko organu podatkowego:
Udzielenie w drodze decyzji administracyjnej zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi publicznej, nie stanowi przeszkody do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów pod pasami drogowymi. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Opodatkowaniu podlegają natomiast linie kablowe jako budowle nie związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika