Dotyczy obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Dotyczy obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Postanowienie

Prezydent Miasta Włocławek działając na podstawie art. 14a, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm), art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2006r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku kompletnie złożonego w dniu 31 października 2006r, Zakład Karny ..., ul. ..., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej podmiotu, na którym ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości,

Porady prawne

postanawia

uznać stanowisko Zakładu Karnego za prawidłowe w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym .

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 Prezydent Miasta, stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zakład Karny we ... złożył w dniu 31 października 2006r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W opinii Podatnika w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie ma podstaw do uiszczania podatku od nieruchomości przez Zakład Karny od działki nr 1/60 o powierzchni 2034 m2 będącej własnością Skarbu Państwa. Działka ta stanowi ogólnodostępny parking. Ponadto Podatnik powołuje się na wyrok WSA w Warszawie z dnia 10.02.2005r. (sygn. akt III SA /Wa 2132/04) zgodnie z którym podatnikiem jest zarządca jedynie w przypadku ustanowienia trwałego zarządu, o którym mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Organ podatkowy zważył, co następuje. Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące między innymi: posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości, albo jest bez tytułu prawnego.

Natomiast stosownie do postanowień art. 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Podatnik nie jest posiadaczem nieruchomości wymienionym w art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a, gdyż nie zawarł umowy z właścicielem nieruchomości ani podmiotem działającym w imieniu właściciela tejże nieruchomości. Nie posiada również bezumownie tej nieruchomości, faktycznie nią nie włada. Działka nr 1/60 stanowi ogólnodostępny parking, nieogrodzony, położony poza murami Zakładu Karnego. Podatnik nie finansował utwardzenia ww. parkingu. Nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego mogą być oddawane jednostkom organizacyjnym w trwały zarząd. Instytucja trwałego zarządu została uregulowana w ustawie z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm). Trwały zarząd powstaje z mocy prawa lub jest ustanawiany w drodze decyzji właściwego organu, wydanej z urzędu (nowe jednostki) lub na wniosek istniejącej jednostki organizacyjnej. W świetle ww. uregulowań Zakład Karny ... nie jest zarządcą nieruchomości, gdyż brak jest stosownej decyzji przekazującej działkę nr 1/60 w trwały zarząd (mimo wniosku podatnika o przekazanie przedmiotowej nieruchomości w trwały zarząd). Według przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego i w świetle obowiązujących przepisów (art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) na Zakładzie Karnym nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od działki nr 1/60. Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku za pośrednictwem Prezydenta Miasta Włocławek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika