Czy wydatki na ulepszenie gazociągów nie powodują zwiększenia podstawy i wymiaru podatku od nieruchomości (...)

Czy wydatki na ulepszenie gazociągów nie powodują zwiększenia podstawy i wymiaru podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego.

stwierdzam, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione w cyt. wniosku jest prawidłowe

uzasadnienie

W dniu 21 lipca br. do Burmistrza Brześcia Kujawskiego wpłynął wniosek udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wniosek spełnia wymogi formalne art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

Porady prawne

1. Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

Bezpieczna dostawa gazu przewodowego wymaga ciągłej rozbudowy, przebudowy i modernizacji sieci, a zastosowane w ciągu roku podatkowego ulepszenia zwiększają wartość początkową środków trwałych

2. Stanowisko podatnika:

Wydatki na ulepszenie gazociągów nie powodują zwiększenia podstawy i wymiaru podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego, gdyż nie nastąpiła zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowani lub jego części która skutkowałaby podwyższeniem podatku zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

3. Ocena prawna stanowiska podatnika z przytoczeniem przepisów prawa;

Istota problemu dotyczy zagadnienia, czy ulepszenia budowli skutkuje koniecznością korekty deklaracji na podatek od nieruchomości w trakcie roku podatkowego w trybie art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy podstawą do opodatkowania budowli jest wartość przyjęta do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, a określona w sposób identyczny w przepisach ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, lecz niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie z treścią art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Każdy środek trwały (także budowla sieciowa) może być ulepszony, a wydatki na ulepszenie powiększają jego wartość początkową mającą wpływ na wysokość miesięcznej raty amortyzacyjnej. Ponieważ podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych w każdym roku jest wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne (wartość netto) ustalona na początek każdego roku podatkowego, wartość ta nie może podlegać ani zwiększeniu ani zmniejszeniu w ciągu roku podatkowego.

Wobec tego, w przypadku ulepszenia budowli w trakcie roku, podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy zwiększyć o kwotę wydatków na ulepszenie od 1 stycznia następnego roku podatkowego, a podstawą opodatkowania w roku następnym będzie jej wartość początkowa powiększona o dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne.

Brak jest zatem podstaw do korygowania deklaracji podatkowych w podatku od nieruchomości w trakcie roku w efekcie dokonania modernizacji budowli sieciowych, co odpowiada istocie stanowiska podatnika.

Powołany przez podatnika przepis art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie ma tu zastosowania, gdyż zdarzenie, które zaistniało (ulepszenie) nie ma wpływu na wysokość opodatkowania w tym roku, lecz w następnym.

W tej sytuacji należało postanowić jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu jej zmiany lub uchylenia, ale traci moc w dniu zmiany stanu prawnego uwzględnionego w jej treści.

Na niniejsze postanowienie służy - za moim pośrednictwem - zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika