Czy koszty poniesione na wigilijne pracowników będą kosztem uzyskania przychodu?

Czy koszty poniesione na wigilijne pracowników będą kosztem uzyskania przychodu?

W dniu 20.01.2006r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zakwalifikowania wydatku poniesionego na organizację spotkania wigilijnego do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka Jawna, w której jest Pan wspólnikiem istnieje w tej formie prawnej od listopada 2001r., zatrudniając 90 pracowników z czego 50% stanowią osoby niepełnosprawne.

Porady prawne

W grudniu 2005r. Spółka zorganizowała dla pracowników spotkanie wigilijne, które miało na celu zintegrowanie zespołu i stworzenie przyjemnej atmosfery pracy.

Istotą Pana problemu jest możliwość zakwalifikowania wyżej wymienionego wydatku w koszty uzyskania przychodów spółki.

W Pana ocenie wydatek na zorganizowanie spotakania wigilijnego dla pracowników jest pośrednim kosztem uzyskania przychodów, ponieważ dobrea atmosfera pracy niewątpliwie wpływa na poprawę wydajności i lepsze efekty pracowników, a tym samym na przychód firmy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użyty przez ustawodawcę, w powołanym wyżej przepisie art. 22 ust. 1, zwrot 'w celu osiągnięcia przychodów' oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest zatem na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Spotkanie wigilijne pracowników nie zostało wymienione w art. 23 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów. Nie ma bezpośredniego wpływu na uzyskanie przychodu, ale występuje pośredni wpływ na osiągnięcie przychodów, poprzez wzmacnianie więzi pracowników, co w efekcie ma przynieść wyniki widoczne w pracy, a więc i przychód firmy.

W stanie faktycznym podaje Pan, iż owe spotkanie miało na celu integrację pracowników i wskazuje Pan na istnienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskaniem przychodu. Cel osiągnięcia przychodów jest Pana zdaniem wyraźnie widoczny, a działania firmy w tej postaci prowadzą do potencjalnego osiągnięcia przychodu.

Zatem jeśli powyższy wydatek został poniesiony ze środków obrotowych firmy oraz nie miał na celu udzielania pomocy socjanej dla pracowników w tym spotkaniu uczestniczących, tj. nie mieści się w zakresie działalności socjalnej - to stanowi koszt uzyskania przychodów spółki.

Udzielona interpetacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika