W jakiej wysokości płatnik winien naliczyć koszty uzyskania przychodu od umowy zlecenie?W jakiej wysokości (...)

  1. W jakiej wysokości płatnik winien naliczyć koszty uzyskania przychodu od umowy zlecenie?
  2. W jakiej wysokości płatnik winien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od umowy zlecenie ?

W dniu 13.10.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie interpretacji w sprawie prawidłowego naliczania przez płatnika kosztów uzyskania przychodu oraz należnej zaliczki od umowy zlecenia.

Uzupełniając w dniu 13.11.2006 r. powyższy wniosek przedstawiła Pani stan faktyczny i zajęła własne stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zawarła Pani umowę zlecenia z Fundacją w Łodzi na wykonanie usług. Po otrzymaniu wynagrodzenia za wykonane usługi, uznała Pani, iż płatnik nieprawidłowo wyliczył:

  • koszty uzyskania przychodu - zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) powinien uwzględnić koszty w wysokości 20 %, a wykazał w wysokości 102,25 zł
  • błędnie wyliczył zaliczkę na podatek dochodowy,
  • błędnie wykazał składkę na ubezpieczenie społeczne.

Do wniosku załączyła Pani:

  • kserokopię umowy zlecenie, z której wynika, iż została zawarta pomiędzy Fundacją - zleceniodawcą, a Panią - zleceniobiorcą,
  • kserokopię wyliczenia składników płacy do umowy zlecenie -Pani, wystawioną przez Fundację - podpis nieczytelny /brak pieczątki płatnika/,
  • kserokopię rachunku wystawionego przez Panią.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z zapisu art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy zleceniodawca, który dokonuje wypłat należności z tytułu umowy zlecenia przyjmuje obowiązki płatnika i zobligowany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 - tj. w wysokości 20 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobraną przez w/w płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, lecz nie więcej niż o jej część stanowiącą 7,75 % podstawy wymiaru tej składki i przekazuje się na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla płatnika.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż płatnik ma obowiązek pobierać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % pomniejszoną o kwotę składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe oraz po pomniejszeniu zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pani wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pani stanowisko w sprawie i uznaje je - za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b. Natomiast w myśl art. 14b § 2 interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwym dla wnioskodawcy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika