Czy z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodów nie spełniających kryterium dopuszczalnej (...)

Czy z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodów nie spełniających kryterium dopuszczalnej ładowności, wystawionych za miesiąc kwiecień 2004r., otrzymanych w miesiącu maju 2004r., podatnik może odliczyć podatek naliczony?

Spółka zwróciła się z pismem z dnia 11.05.2004 roku do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego ? o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Spółka wykorzystuje w swej działalności pojazdy samochodowe (zwane dalej samochodami służbowymi) nie spełniające określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 - zwana dalej ustawą o VAT) kryterium ładowności w związku z czym od 1 maja 2004 roku nie przysługuje Spółce odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupu paliw do tych samochodów. W przeszłości Spółka podpisała umowę na dostawę paliwa z dwoma przedsiębiorstwami zajmującymi się dystrybucją paliw. Pracownicy, którzy korzystają z samochodów służbowych pobierają paliwo ze stacji benzynowych tych przedsiębiorstw ulokowanych na terenie całego kraju. Dostawcy potraktowali sprzedaż jako sprzedaż ciągłą i wystawiają Spółce faktury zbiorcze (okresem rozliczeniowym jest miesiąc a w przypadku drugiego przedsiębiorstwa ? dekada) z tytułu dostaw paliwa za miesiąc kwiecień otrzymaliśmy faktury wystawione do 30.04.2004 roku, które wpłynęły do nas w miesiącu maju oraz faktury wystawione w miesiącu maju. Mając powyższe na uwadze Spółka skierowała do Naczelnika Tutejszego Urzędu następujące pytanie:

Porady prawne

Czy z faktur wystawionych za miesiąc kwiecień, które Spółka otrzymała w maju br. oraz faktur wystawionych w maju - Spółka może odliczyć podatek VAT naliczony na fakturach zakupu paliwa do samochodów służbowych?

Spółka stanęła na stanowisku, iż z powodu braku przepisów przejściowych regulujących przedmiotową kwestię, niemożność odliczenia VAT naliczonego od zakupu paliw dokonanych w kwietniu byłaby dla niej krzywdząca, wobec czego uważa, iż może dokonać odliczenia podatku naliczonego bez względu na datę wystawienia faktury oraz jej datę wpływu do jednostki. Działając w oparciu o art 14a §1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Spółki w tym zakresie i wyjaśnia: Problem z rozliczeniem podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) w okresie obowiązywania ustawy o VAT regulują przepisy przejściowe tejże ustawy, konkretnie art 162. Niestety nie uregulowano w nim wielu podstawowych kwestii, między innymi poruszonego przez Spółkę prawa odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliw do samochodów osobowych (faktury wystawione w kwietniu a dostarczone w maju). Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego zwraca uwagę, iż obowiązująca od 1 maja br. (z wyjątkami) ustawa o VAT nie jet nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993 roku lecz jest całkowicie nowym aktem prawnym. Należy więc przyjąć, że wszędzie tam gdzie ustawodawca w przepisach przejściowych nie wprowadził ciągłości rozliczenia, takiej ciągłości nie ma.

Skoro zatem ustawa o VAT w treści art 88 ust. 1 pkt 3 stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 i brak jest przepisów przejściowych w tym zakresie, to Spółka nie ma prawa odliczyć podatku naliczonego na fakturach zakupu paliwa do samochodów służbowych za miesiąc kwiecień (gdy zostały one dostarczone Spółce w miesiącu maju ? tzn pod rządami ustawy o VAT).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika