Czy przyznanie sieci handlowej premii powinno być udokumentowane notą obciążeniową/uznaniową?Czy (...)

Czy przyznanie sieci handlowej premii powinno być udokumentowane notą obciążeniową/uznaniową?Czy też przyznanie sieci handlowej premii z tytułu dokonanych zakupów należy traktować jako rabat i dokumentować ten fakt wystawieniem faktur korygujących?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.01.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ? Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z zapisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Spółka w piśmie wskazała art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) jako właściwy do zastosowania w sytuacji Spółki.

Porady prawne

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że na podstawie umów sprzedaje towary do sieci handlowych (hipermarketów) wypłacając premię pieniężną uzależnioną od wielkości sprzedaży.

Do udokumentowania faktu wypłacania premii notą obciążeniową (uznaniową) nie znajduje zastosowania przepis art. 6 ust. 1, lecz art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) zgodnie, z którym dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Ww. dowód księgowy jest wystarczającym dokumentem będącym podstawą do ujęcia w księgach faktu przyznania premii pieniężnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika