Przed sądem zawarliśmy ugodę, która zobowiązywała firmę m. in. do wypłacenie byłemu pracownikowi (...)

Przed sądem zawarliśmy ugodę, która zobowiązywała firmę m. in. do wypłacenie byłemu pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Od wypłaty tej nie naliczyliśmy zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prosimy o zajęcie stanowiska czy postąpiliśmy słusznie.

W związku z pismem z dnia 6 grudnia 2004 r., uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, wypłaconego pracownikowi na podstawie ugody sądowej, po stwierdzeniu, że zapytanie dotyczy indywidualnej sprawy podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna uprzejmie informuje:

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że na podstawie ugody zawartej przed Sądem Pana firma wypłaciła pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie został wymieniony w katalogu zwolnień przedmiotowych, o których mowa w przepisach art. 21 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Płatnik dokonując wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i przekazać kwotę pobranej zaliczki w terminie do dnia 20 miesiąca następnego, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego przesyłając równocześnie deklaracje PIT-4 (art. 31, art. 32 ust. 2 i art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast powołane przez Pana przepisy art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniające z opodatkowania podatkiem dochodowym inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie nie mają zastosowania do wypłaconego pracownikowi na postawie ugody sądowej ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

A zatem zaprezentowane w piśmie stanowisko jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika