Czy istnieje możliwość odliczenia kosztów ponoszonych na utrzymanie prywatnego gabinetu weterynaryjnego (...)

Czy istnieje możliwość odliczenia kosztów ponoszonych na utrzymanie prywatnego gabinetu weterynaryjnego przez lekarza weterynarii, który zawarł umowę zlecenie z Powiatowym Inspektorem Weterynarii ?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.05.2006 r. (data wpływu 17.07.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie poprawności naliczania podatku oraz odliczania kosztów umowy zlecenia zawieranej z lekarzami weterynarii Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny uznaje przedstawione przez Pana stanowisko - za nieprawidłowe.

W dniu 17.07.2006 r. wpłynęło do tut. urzędu pisemne zapytanie Pana w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego co do stosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wątpliwości Pana dotyczyły możliwości odliczenia kosztów ponoszonych na utrzymanie prywatnego gabinetu weterynaryjnego przez lekarza weterynarii, który zawarł umowę zlecenie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. W dniu 04.08.2006 r. wniosek został uzupełniony poprzez wniesienie opłaty skarbowej (w znakach opłaty skarbowej) w wysokości 5,00 zł oraz przedstawienia własnego stanowiska w sprawie.

Porady prawne

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów.

Wśród źródeł przychodów powołana ustawa z dnia 26 lica 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 w ust. 1 wymienia m.in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą.Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera art. 13 ustawy. Wśród nich w pkt 6, są również przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności (...).

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) powiatowy lekarz weterynarii, w warunkach określonych w art. 16 ustawy, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania niektórych czynności pomocniczych, niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do wykonania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze administracyjnej przez powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.

Przy ocenie kwalifikacji przedmiotowych przychodów do danego źródła przychodów, należy mieć też na uwadze okoliczność, że pracownicy Inspekcji weterynaryjnej oraz osoby, o których mowa w art. 16, 18 i 20, w zakresie wykonywania czynności określonych w ustawie podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych (art. 22).

Ponadto, należy zauważyć, że stosownie do art. 5 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, lekarze weterynarii wyznaczeni do wykonywania określonych czynności (...), wykonują powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu organów Inspekcji.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego tytułu są kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 4, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4,6 i 8 - określa się w wysokości 20 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Natomiast koszty ponoszone w związku z prowadzeniem prywatnego gabinetu można odliczać od źródła przychodu jaką jest działalność gospodarcza zgodnie z treścią art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Mając na uwadze powyższe Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela Pana stanowiska, gdyż przychody uzyskiwane z tytułu badania mięsa na zlecenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii stanowią odrębne źródło przychodu któremu przyporządkowane są 20 % zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika