Czy wydatki poniesione na zakup towarów handlowych skradzionych z punktu sprzedaży mogą być zaliczone (...)

Czy wydatki poniesione na zakup towarów handlowych skradzionych z punktu sprzedaży mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym w dniu 7 maja 2007r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa ?stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.?

Porady prawne

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 7 maja 2007 r. złożyła Pani wniosek o udzielenie pisemnej informacji w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup towarów handlowych skradzionych z punktu sprzedaży.

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:

W listopadzie 2006 r. do prowadzonego przez Panią sklepu dokonano włamania. W wyniku tego włamania skradzione zostały towary handlowe. Postępowanie w sprawie zostało umorzone. W dniu kradzieży towary nie były ubezpieczone od tego typu zdarzeń, a tym samym nie będzie wypłacone z tego tytułu żadne odszkodowanie. Pani wątpliwości budzi możliwość uznania wydatków poniesionych na zakup skradzionych towarów handlowych za koszt uzyskania przychodów. W Pani opinii wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż zostały nabyte w celu osiągnięcia przychodów i nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ?Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.'.

Z postanowień powyższej regulacji prawnej wynika, że o zakwalifikowaniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje spełnienie następujących przesłanek:

- wydatek nie jest wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisach art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Strata z tytułu kradzieży towarów handlowych nie została wymieniona w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Zaś przepisy art. 22 nie wymagają, aby poniesiony w celu osiągnięcia przychodu wydatek w każdym przypadku skutkował uzyskaniem lub zwiększeniem przychodu. Istotny jest zatem przymiot celowości działania, a nie jego skutek.

W aspekcie powyższego ? w świetle przedstawionego stanu faktycznego ? przyjąć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat w majątku obrotowym od wyegzekwowania utraconych środków. Zatem skoro okoliczność ta nie została wymieniona w przepisach art. 23 jako koszty niestanowiące uzyskania przychodów i towary zostały nabyte w celu uzyskania przychodów to brak jest podstaw prawnych do wyłączenia wartości skradzionych towarów z kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika