Czy przychody z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali, wynajmu powierzchni wspólnych, (...)

Czy przychody z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali, wynajmu powierzchni wspólnych, odszkodowań za dewastację powierzchni wspólnych należy zaliczyć do przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania wspólnoty mieszkaniowej ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Wspólnotę Mieszkaniową w piśmie z dnia 15 maja 2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - ?stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 18 maja 2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 15 maja 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zapytanie Wspólnoty Mieszkaniowej dotyczy zakresu stosowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do przychodów z tytułu:

1.odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali,

2.wynajmu powierzchni wspólnych,

3.odszkodowań za dewastację powierzchni wspólnych.

Zdaniem Wspólnoty Mieszkaniowej przychody te są ściśle powiązane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2 ustawy z dn. 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, nie mogą służyć innym celom niż ich utrzymanie, a tym samym nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa ? udziela poniższej informacji:

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 80 poz. 903), na którą powołuje się Wspólnota Mieszkaniowa reguluje sposób ustanowienia odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, prawa i obowiązki właścicieli tych lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną.

Natomiast obowiązek podatkowy jakiemu podlega Wspólnota Mieszkaniowa został uregulowany w ustawie z dnia 15 lutego 1991r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z powołanego przepisu wynika, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Natomiast pod pojęciem gospodarki zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi pomieszczeniami, a w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże, pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki administracji osiedlowej, osiedlowe warsztaty konserwacyjno ? remontowe, urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się w/w budynki, jak zbiorniki, rurociągi i przewody sieci wodociągowo ? kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne, budowle komunikacyjne, jak: drogi, ulice, chodniki; inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkaniowych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

A zatem, zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy należności za mieszkania wraz z pomieszczeniami przynależnymi, wnoszone przez właścicieli oraz lokatorów, jeżeli zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Natomiast inne dochody uzyskiwane np. z tytułu najmu ścian i dachów budynków pod reklamy, wynajmu pomieszczeń w części wspólnej mieszkańcom lub podmiotom zewnętrznym wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe, z tytułu otrzymanych odszkodowań dotyczących części wspólnej budynku, z tytułu odsetek płaconych przez właścicieli indywidualnych za nieterminowe wpłaty należności, odsetek bankowych od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19 %.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika