Czy po dokonaniu sprzedaży otrzymanej w drodze darowizny nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, (...)

Czy po dokonaniu sprzedaży otrzymanej w drodze darowizny nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, szklarnią ogrzewaną oraz tunelami foliowymi - przed upływem 5 lat od daty nabycia podatniczka będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu, działając na podstawie art. 217, art. 14a § 1, i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a, art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.d oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.03.2005 r. i uzupełnionym 13.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz prawny p o s t a n a w i a
uznać za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Porady prawne

Stan faktyczny sprawy:


Podatniczka dnia 06.05.2003 r. nabyła od rodziców aktem darowizny /akt notarialny repertorium A .../2003/ nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, szklarnią ogrzewaną oraz tunelami foliowymi.


Czy po dokonaniu sprzedaży w/w nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy.


Zdaniem Podatniczki przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w formie darowizny są zwolnione z podatku dochodowego w całości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, informuje, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a, tj. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, a ich sprzedaż lub zamiana nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, wolne są od podatku dochodowego w przypadku, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Jednakże z przedłożonych dokumentów /akt notarialny -repertorium A .../2003/ wynika, iż w otrzymanej nieruchomości znajdowały się urządzenia służące do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Wobec czego w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej - działów specjalnych produkcji rolnej, są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będacych:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 updof, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1,500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b/, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ze względu na powyższe należy stwierdzić, iż sprzedaż przekazanego na potrzeby środka trwałego lub składnika majatku, o którym mowa wyżej stanowi przychód z działów specjalnych produkcji rolnej, a dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych w/g obowiązującej skali podatkowej (art. 27 ust. 1 updof).

Do przychodów tych nie zalicza się jednak przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, ... (art. 14 ust. 2c updof).

Niniejszej interpretacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oznacza to, że w przypadku zmiany po jej udzieleniu przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego - informacja ta nie będzie miała zastosowania.Powyższa informacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika