W jaki sposób należy rozliczyć koszty uzyskania przychodu z tytułu gospodarki lokalami mieszkalnymi (...)

W jaki sposób należy rozliczyć koszty uzyskania przychodu z tytułu gospodarki lokalami mieszkalnymi oraz użytkowymi, w świetle przepisów art. 15 ust. 2, 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Jednostkę we wniosku z dnia 05 lutego 2007 r., złożonym w dniu 07 lutego 2007 r., uzupełnionym w dniu 26 lutego 2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - ?stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym?.

Porady prawne

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 07 lutego 2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Administracji z dnia 05 lutego 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

Administracja jest zakładem budżetowym, którego przedmiotem działalności są zadania związane z administrowaniem komunalnymi zasobami lokalowymi Gminy i zasobem obcym (nieruchomości będące własnością osób fizycznych), a w szczególności obsługą eksploatacyjną, techniczną i administracyjną.

Z prowadzonej działalności zakład uzyskuje dochód z tytułu: wynajmu lokali mieszkaniowych, wynajmu lokali użytkowych, wynajmu garaży, dzierżawy ogródków przydomowych, wynajmu powierzchni pod reklamy na budynkach, usługi zarządzania wspólnotą mieszkaniową, odsetek od zgromadzonych środków na rachunku bankowym, odsetek zapłaconych za nieterminowe regulowanie czynszu.

Z najemcami lokali mieszkalnych i użytkowych zakład zawiera umowy w imieniu Gminy i pobiera z tego tytułu czynsz i opłaty za świadczenia (opłaty za dostawę energii, gazu, wody, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości płynnych i stałych).

W związku z prowadzoną działalnością Administracja ponosi koszty na: utrzymanie zasobu powierzonego do zarządzania (remonty, konserwacje, przeglądy techniczne), zakup mediów (energia, gaz, woda, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości płynnych i stałych, dowóz wody beczkowozami dla najemców), zarządzanie nieruchomościami (wynagrodzenia pracowników, zakup materiałów biurowych, utrzymanie czystości, utrzymanie siedzib itp.).

Zarządzając nieruchomościami zakład ponosi koszty, które bezpośrednio można odnieść na poszczególne rodzaje lokali (np.

remont lokalu, podatek od nieruchomości, inne prace wykonane w lokalu), ale także koszty, dotyczące poszczególnych nieruchomości (np. remont dachu, instalacji elektrycznej, przeglądy techniczne, utrzymanie czystości), które nie są bezpośrednio rozgraniczone (fakturowane) według rodzajów lokali znajdujących się w budynku, ponieważ dotyczą całej nieruchomości. Administracja ponosi również koszty na zakup mediów które rozliczane są według regulacji różnych ustaw na najemców lokali oraz zakup mediów na utrzymanie siedzib, a także koszty utrzymania zakładu.

Zapytanie Administracji dotyczy sposobu rozliczenia kosztów z tyułu gospodarki lokalami mieszkalnymi oraz użytkowymi, w świetle przepisów art. 15 ust. 2, 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Jednostki obliczając wielkość dochodu uzyskanego z lokali użytkowych, uwzględnia się koszty uzyskania przychodów w wysokości proporcjonalnej do całkowitych kosztów poniesionych w zakresie gospodarki lokalami. Według przyjętego sposobu rozliczenia odzwierciedlany jest rzeczywisty koszt utrzymania 1m#178; zasobu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Z przepisu art. 15 ust. 2a wynika iż zasadę, o której mowa w art. 15 ust. 2 stosuje się w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania.

Zastosowanie tej metody jest uzasadnione jedynie wówczas, jeżeli nie jest obiektywnie możliwe wyodrębnienie według technicznych kryteriów kosztów podatkowych przypadających na poszczególne źródła przychodów, gdy podatnik nie jest w stanie na podstawie prawidłowo prowadzonej ewidencji ustalić kosztów przypadających na te źródła.

Z przedstawionego przez Administrację stanu faktycznego wynika, że nie jest możliwe ustalenie, na podstawie prowadzonej ewidencji, wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu gospodarki lokalami użytkowymi.W tej sytuacji należy przyjąć zasadę określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jest należy ustalić koszty uzyskania przychodów z gospodarki lokalami użytkowymi w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tego tytułu w łącznej kwocie uzyskanych przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika