Czy dochód z działalności gospodarczej można obniżyć o stratę podatkową powstałą na działalności (...)

Czy dochód z działalności gospodarczej można obniżyć o stratę podatkową powstałą na działalności zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z dnia 28 lutego 2007 r., złożonym w dniu 28 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - ?stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym?.

Porady prawne

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 28 lutego 2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek z dnia 28 lutego 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego złożony przez X, działającą jako administrator Wspólnoty Mieszkaniowej.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

W roku 2006 Wspólnota Mieszkaniowa poniosła stratę podatkową na skutek zdarzenia losowego jakim był pożar dachu, stanowiącego część wspólną budynku. Koszty związane z usunięciem skutków pożaru były dużo wyższe od przychodów jakie osiągnęła Wspólnota w całym 2006 roku. Ubezpieczyciel przekazał odszkodowanie z tytułu pożaru na konto Wspólnoty w dwóch ratach ? jedną w roku 2006, drugą w 2007.

Zapytanie Spółki dotyczy możliwości obniżenia dochodu w następnym roku podatkowym o kwotę stanowiącą 50% straty poniesionej w roku 2006, przy czym w 2006 r. Wspólnota korzystała ze zwolnienia wynikającego z przepisów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Spółki Wspólnota Mieszkaniowa będzie mogła zastosować przepisy art. 7 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, ale tylko w odniesieniu do przychodu dotyczących odszkodowania otrzymanego w 2007 roku.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Zgodnie z treścią przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4m) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zmianami), obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.

Natomiast w myśl przepisów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są między innymi dochody wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Do końca 2006 r. przychód oraz koszty osiągnięte przez Wspólnotę z tytuł usunięcia skutków pożaru korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie ww przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Strata z tego tytułu stanowi stratę na działalności objętej zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast odszkodowanie uzyskane w roku 2007 nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy.

W myśl przepisów art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Art. 7 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Równocześnie w myśl postanowień przepisów art. 7 ust. 3 pkt 1 przy ustalaniu dochodu i straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów ich uzyskania związanych ze źródłami przychodów, z których dochody są wolne od podatku.

Z powyższego wynika, że w dochodach podlegających opodatkowaniu nie uwzględnia się zarówno przychodów jak i kosztów ich uzyskania zwolnionych z opodatkowania.
A zatem, nie jest możliwe odliczenie od dochodu uzyskanego z działalności nieobjętej zwolnieniem od podatku dochodowego, straty powstałej na działalności, z której podatnik korzysta ze zwolnienia dochodu od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jedynie strata poniesiona na działalności, z której dochody nie są zwolnione z podatku może obniżyć dochód z tej działalności w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty, o czym stanowi art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, strata poniesiona przez Wspólnotę w roku 2006 na działalności zwolnionej z podatku dochodowego nie może obniżyć dochodu uzyskanego w 2007 r., który to dochód nie jest zwolniony z opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika