Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 12 maja 2004 r. (data wpływu do Urzędu 13-05-2004 r.) w sprawie udzielenia informacji odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim informuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535 ). Art. 41 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22% , z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Porady prawne

Powyższa ustawa zwolniła jednakże przedmiotowo od podatku VAT niektóre dostawy towarów i świadczenia usług w obrocie krajowym. Zwolnienia te zostały enumeratywnie wyszczególnione w art. 43 cyt. ustawy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Art. 43 ust. 2 pkt 1 stanowi natomiast, że przez towary używane, o których mowa w w/w artykule, rozumie się budynki i budowle lub ich części- jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmiej pięć lat.

Z treści zapytania wynika, iż nabywca PPH ?X? S.A. na podstawie aktu notarialnego nabył nieruchomość położoną w ................, pomniejszając podatek należny o kwotę podatku naliczonego od zakupionego budynku, a następnie tą nieruchomość wniósł aportem do innej spółki. Odliczenie podatku zostało zakwestionowane przez organ podatkowy, który decyzją (ostateczną) Nr................... z dnia ......... pozbawił podatnika prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupu powyższej nieruchomości.

Wobec faktu, iż podatnikowi na podst. ww. decyzji nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu nieruchomości, jej sprzedaż na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy jest zwolniona od podatku od towarów i usług (jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika