Kwoty wydatkowane przez skarżącego z otrzymanej emerytury są z zasady opodatkowane u osób, na rzecz (...)

Kwoty wydatkowane przez skarżącego z otrzymanej emerytury są z zasady opodatkowane u osób, na rzecz których skarżący dokonuje wypłat, jako przychody tych osób, co nie oznacza, że przychód skarżącego opodatkowany jest wielokrotnie.

Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w Lublinie, po rozpoznaniu odwołania Stefana S. utrzymała w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 27 lutego 2003 r. odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa podała, że w dniu 29 stycznia 2003 r. podatnik złożył wniosek o nadpłatę podatku dochodowego za 2001 r. wraz z korektą zeznania podatkowego uwzględniającą odliczanie od dochodu do opodatkowania kwoty 6.644,05 zł stanowiącej alimenty na rzecz byłej żony Barbary S. wypłacone na podstawie wyroku Sądu Wojewódzkiego w K. z dnia 18 maja 1988 r. Organ wyjaśnił, że kwoty alimentów odliczone były od podstawy opodatkowania do dnia 31 grudnia 2000 r. na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. 2000 Nr 14 poz. 176 ze zm.), który to przepis z tym dniem utracił moc stosownie do ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2000 Nr 104 poz. 1104). Ustosunkowując się do zarzutów odwołania organ wyjaśnił, że kwota alimentów opodatkowana jest jednokrotnie ? u osoby je otrzymującej na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, natomiast dla podatnika realizującego obowiązek alimentacyjny są one obciążeniem, a nie przychodem. Podobnie jak w latach poprzednich przychodem podatnika w 2001 r. był przychód z emerytury, jednakże wobec utraty mocy obowiązującej art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy, przychód ten nie mógł być pomniejszony o kwotę wypłaconych alimentów. Izba wskazała, że stanowisko organów podatkowych potwierdza opinia zawarta w piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 3 kwietnia 2002 r., którą podatnik załączył do odwołania.

Porady prawne

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego Stefan S wnosił o uchylenie decyzji ponawiając argumentację odwołania, iż kwota wypłaconych alimentów jest dwukrotnie opodatkowana.

W odpowiedzi na skargę Izba Skarbowa wniosła o jej oddalenie.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Sądowa kontrola decyzji administracyjnych polega na badaniu ich zgodności z prawem (art. 21 ustawy o NSA). Stwierdzenie, że zaskarżona decyzja prawa nie narusza powoduje konieczność oddalenia skargi jako nieuzasadnionej.

W niniejszej sprawie stan faktyczny pozostawał bezsporny. Przychodem skarżącego był w 2001 r. przychód z tytułu emerytury podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W okresie obowiązywania ustawy ? do dnia 31 grudnia 2000 r., skarżący, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy, był uprawniony do odliczenia od uzyskiwanego przychodu kwot alimentów w wysokości ustalonej w wyroku alimentacyjnym. Ulga podatkowa przewidziana w tym przepisie zniesiona została w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonanej ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. (art. 1 pkt 25 i art. 8 tej ustawy). Brak podstawy prawnej do dalszego ? po 1 stycznia 2001 r. ? stosowania tej ulgi przesądzał, iż zaskarżona decyzja zgodna jest z prawem. W swych decyzjach organy podatkowe zasadnie wyjaśniły skarżącemu, że źródłem opodatkowania jest dla niego przychód z tytułu emerytury. Okoliczność, że z otrzymanej emerytury skarżący ponosi różne wydatki ? w tym na zasądzone na rzecz byłej żony alimenty, mogła być podstawą pomniejszenia podstawy opodatkowania, ale tylko wówczas, gdy ulga taka znajdowała podstawę w obowiązujących przepisach ustawy. Kwoty wydatkowane przez skarżącego z otrzymanej emerytury są z zasady opodatkowane u osób, na rzecz których skarżący dokonuje wypłat, jako przychody tych osób, co nie oznacza, że przychód skarżącego opodatkowany jest wielokrotnie. Jest on jedynie obciążony dokonywanymi przez skarżącego wypłatami, które mogą być odliczone od dochodu do opodatkowania jedynie wówczas, gdy ustawa przewiduje ulgę z tytułu konkretnego wydatku.

Uznając zatem, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu, Sąd na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz.U. 1995 Nr 74 poz. 368 ze zm.), skargę oddalił.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika