Czy skorzystam ze zwolnienia podatkowego:- jeżeli pieniądze wydatkowane ze sprzedaży własnościowego (...)

Czy skorzystam ze zwolnienia podatkowego:
- jeżeli pieniądze wydatkowane ze sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 2001 r., a zbytego w 2005 r. przeznaczę na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z mężem?
- w razie formalnego przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jedynie na męża w sytuacji, gdy przecież posiadamy wspólność ustawową?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu części wniosku dotyczącego zapytania nr 1 wniesionego przy piśmie z dnia 16.11.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej potwierdzenia, czy:

  • jeżeli pieniądze wydatkowane ze sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 2001 r., a zbytego w 2005 r. przeznaczę na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego wraz z mężem podlega zwolnieniu po złożeniu oświadczenia w sprawie wydatkowania pieniędzy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 u. p. d. o. f.,
  • w razie formalnego przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jedynie na męża w sytuacji, gdy przecież posiadamy wspólność ustawową zwolnienie będzie przysługiwało,

działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.11.2005 r. pani Lucyna R. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie:

Podatniczka w 2001 r. nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a kilka dni później wyszła za mąż. Mieszkanie stanowi zatem jej odrębną własność. W 2005 r. pani Lucyna R. sprzedała mieszkanie i złożyła oświadczenie, że środki ze sprzedaży wydatkuje na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy. Pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę wkładu do spółdzielni mieszkaniowej w celu nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wspólnie z mężem (na terenie RP). Umowę ze spółdzielnią zawarł jedynie mąż podatniczki, ponieważ zawarcie umowy na podatniczkę i jej męża wiązało się z dodatkowymi opłatami. Podatniczka podaje, że faktycznie obydwoje byli inwestorami, gdyż pieniądze były wpłacane z konta wspólnego, a spółdzielnia przeniesie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na nią i jej męża i staną się współwłaścicielami nowego mieszkania. Pani Lucyna R. podaje, że może dojść do sytuacji, gdy jedynie formalnie na Jej męża zostanie zawarty akt notarialny, ona zaś i tak będzie współwłaścicielem, gdyż posiadają wspólność ustawową. Dodatkowo zaznacza, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży jej mieszkania pokryły jedynie około 40 % wartości nowego mieszkania. Na tle powyższego stanu faktycznego podatniczka sformułowała dwa pytania:

  • jeżeli pieniądze wydatkowane ze sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 2001 r., a zbytego w 2005 r. przeznaczę na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego wraz z mężem podlega zwolnieniu po złożeniu oświadczenia w sprawie wydatkowania pieniędzy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 u. p. d. o. f.,
  • w razie formalnego przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jedynie na męża w sytuacji, gdy przecież posiadamy wspólność ustawową zwolnienie będzie przysługiwało.

Pani Lucyna R. złożyła oświadczenie, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Zdaniem podatniczki pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania, a spożytkowane na nabycie udziału w innym własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego spełnia warunki określone w ustawie i po wydaniu wszystkich pieniędzy na nowe mieszkanie, co stanowi mniej niż połowę wartości mieszkania, czyli nie przekracza jej udziału we współwłasności, są zwolnione z podatku dochodowego. Pani Lucyna R. uważa także, że nawet jeśli akt notarialny zostanie zawarty jedynie z mężem, także będzie mogła skorzystać ze zwolnienia. Podatniczka podaje, że w sytuacji, w której akt notarialny zostanie sporządzony na nią i jej męża zwolnienie przysługuje jej wprost z ustawy i nie powinno być w tym zakresie żadnych wątpliwości. Pani Lucyna R. uważa, że skoro całość pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na nabycie udziału (50 %) w nowym mieszkaniu i udział w mieszkaniu ma wyższą wartość niż wydatkowane pieniądze, to należy stwierdzić, że spełniła warunki do zwolnienia z podatku (ryczałt 10 %). Dodatkowo podaje, że nie ma znaczenia przy tym, na kogo zostanie wystawiony akt notarialny, do momentu w którym posiada z mężem współwłasność ustawową i tak nabywa udział w wysokości 50 % wszystkich dóbr nabytych podczas małżeństwa. Zatem według pani Lucyny R. pieniądze wydatkowała na nabycie udziału we współwłasności mimo, że akt byłby zawarty tylko z mężem.

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:

Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 28 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ww. ustawy. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a wolne są od podatku dochodowego w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie.

Z ww. przepisu wynika, iż przedmiotowe zwolnienie związane jest z nabyciem na własność m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie. Pani Lucyna R., przedstawiając stan faktyczny, podała, iż zarówno w sytuacji przeniesienia na obydwoje małżonków prawa własności do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jak i w sytuacji, gdy akt notarialny nabycia ww. prawa zostanie spisany z mężem, stanie się współwłaścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz to, że przychód ze sprzedaży nieruchomości został wydatkowany na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a, stanowisko wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania ze sprzedaży nieruchomości jest prawidłowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika