Czy ma zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podziału spółki (...)

Czy ma zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podziału spółki z o.o. poprzez wydzielenie nowej spółki z o.o., do której zostaje wniesione przedsiębiorstwo?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ? działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590), art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.05.2007 r., bez znaku, w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług - postanawia uznać stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 28.05.2007 r. Podatnik wystąpił do tut. Organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółki z o.o. poprzez wydzielenie powstanie nowa spółka z o.o., do której zostanie przeniesione przedsiębiorstwo, spełniające wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego. W przedstawionym stanie faktycznym Jednostka pyta ?czy ma zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku podziału spółki z o.o. poprzez wydzielenie nowej spółki z o.o., do której zostaje wniesione przedsiębiorstwo??.

W ocenie Podatnika, podział spółki poprzez wydzielenie przedsiębiorstwa, celem przekazania spółce nowo zawiązanej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - zwanej dalej ustawą o VAT - przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Wskazana ustawa nie zawiera w swojej treści definicji przedsiębiorstw. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia ?przedsiębiorstwo? wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 92 ze zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarówi wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, jeżeli przedmiotem przeniesienia jest przedsiębiorstwo to do tej transakcji nie stosuje się przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług. W piśmie z dnia 28.05.2007 r. Podatnik wskazał, iż ze spółki z o.o. zostanie wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa spełniająca wymogi art. 55 Kodeksu cywilnego, która zostanie przeniesiona do nowo powstałej spółki. Tut. organ podatkowy pismem z dnia 15.06.2007 r. znak I US-II-443-27/07 wezwał Podatnika o dokładne wyjaśnienie, czy przedmiotem czynności opisanej we wniosku było przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki dzielonej, czy też przedsiębiorstwo lub zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans. Pismem z dnia 29.06.2007 r. Podatnik wyjaśnił, iż przedmiotem czynności opisanej we wniosku jest przeniesienie przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny oraz stan faktyczny wynikający z pism Jednostki, tut. organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe pod warunkiem, że przedmiotem czynności, której dotyczy zapytanie jest przekazanie przedsiębiorstwa jako całości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika