Przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT zamiany udziałów (...)

Przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT zamiany udziałów we współwłasności działek gruntowych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ? działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.09.2005 r., znak GF/2526/2005, uzupełnionego pismem z dnia 15.11.2005 r., znak GF/2941/2005, w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej ustalenia podstawy opodatkowania czynności zamiany działek gruntowych ? postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Porady prawne

Pismem z dnia 27.09.2005 r., Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowych pismach Podatnik wskazał, iż pomiędzy spółdzielnią a Gminą (obydwa podmioty są podatnikami VAT czynnymi) zawarte zostało porozumienie dotyczące zamiany udziałów we współwłasności działek gruntowych. W przedstawionym stanie faktycznym, przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT takiej zamiany. Zdaniem podatnika, za podstawę opodatkowania podatkiem VAT czynności zamiany działek przyjąć należy różnicę pomiędzy wartością wzajemnych świadczeń stron umowy zamiany (wysokość dopłaty ze strony Gminy na rzecz spółdzielni).

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jednocześnie w myśl art. 29 ust. 3 cyt. ustawy, jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszona o podatek.

Z uwagi na powyższe, w przypadku zamiany towarów dokonywanej pomiędzy podatnikami VAT, obowiązek podatkowy powstaje u obu stron czynności, a do ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przyjąć należy całą wartość towarów będących przedmiotem zamiany ? nie zaś wyłącznie różnicę w ich wartości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika