Wątpliwości podatnika budzi kwestia ustalenia prawidłowej stawki VAT dla usług druku na zlecenie (...)

Wątpliwości podatnika budzi kwestia ustalenia prawidłowej stawki VAT dla usług druku na zlecenie książek posiadających numer ISBN, gdy zleceniodawca korzysta z praw autorskich do drukowanej przez Podatnika książki.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.05.2007 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego ? postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 25.05.2007 r. Jednostka wystąpiła do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku Jednostka wskazała, iż działając jako drukarnia diecezjalna, wykonuje usługi poligraficzne w zakresie druku m.in. gazet i książek (w tym książek o numerach ISBN). Dla świadczonych usług Podatnik stosuje stawkę VAT 22% - właściwą dla usług drukarskich. W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Podatnika budzi kwestia ustalenia prawidłowej stawki VAT dla usług druku na zlecenie książek posiadających numer ISBN, gdy zleceniodawca korzysta z praw autorskich do drukowanej przez Podatnika książki.

Porady prawne

Wraz z zapytaniem Podatnik przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym dla opisanych powyżej usług zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT 22%, zaś z obniżonej stawki 0% korzystać może podmiot dokonujący dostawy finalnego produktu w postaci gotowej książki.

Po rozpatrzeniu sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów ? zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Wskazać jednocześnie należy, iż ustalenie czy podatnik ma do czynienia z dostawą towarów czy też świadczeniem usług ma zasadnicze znaczenie m.in. dla określenia zasad opodatkowania podatkiem VAT, w tym prawidłowej stawki podatku. Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

    - książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
    - czasopism specjalistycznych.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o VAT, preferencyjna stawka podatku, o której mowa w przepisie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy, może mieć zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów. Aby dana czynność mogła zostać uznana za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, spełnione muszą zostać następujące przesłanki: przedmiotem dostawy są towary; dostawa przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tymi towarami jak właściciel; dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.

Nawiązując do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 25.05.2007 r. wskazać należy, iż w przypadku zlecenia wnioskodawcy druku gazet i książek (w tym posiadających symbol ISBN), zleceniodawca nadal korzysta z praw autorskich do drukowanych materiałów (nie przenosi on tego prawa na zleceniobiorcę). Drukarnia nie może zatem przenieść na potencjalnego nabywcę praw do danej książki czy czasopisma, ponieważ prawem tym nie dysponuje. W sytuacji tej nie może być więc mowy o dostawie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wobec faktu, iż nie zostały spełnione wymienione powyżej przesłanki konieczne do uznania danej czynności za dostawę towarów. Tym samym druk gazet i książek (w tym oznaczonych symbolami ISBN) stanowi świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie ustawodawca nie przewidział dla tych czynności obniżonej stawki podatku VAT. Dla usług drukowania gazet i książek znajdzie więc zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. stawka 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika