Czy na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od (...)

Czy na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od transakcji zakupu usług informatycznych od wspólnika spółki, przy założeniu, że usługi te służą osiąganiu przychodu przez spółkę?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ? działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590), art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.06.2007 r. (data wpływu do Urzędu 20.06.2007 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług ? postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w części dotyczącej podatku od towarów i usług za prawidłowe.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 17.06.2007 r. Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W złożonym w tut. organie podatkowym wniosku Podatnik wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania. Spółka nabywa usługi świadczone przez wspólników spółki, prowadzących równolegle działalność gospodarczą odrębną od działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Podatnik pyta, czy na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od transakcji zakupu usług informatycznych od wspólnika spółki, przy założeniu, że usługi te służą osiąganiu przychodu przez spółkę? Odpowiadając na tak postawione zapytanie Podatnik stwierdza, cyt. ?Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w szczególności art. 86-88, w tym art. 88 ust. 1 pkt 2, podatek naliczony od transakcji związanej ze sprzedażą opodatkowaną, której to koszt może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być odliczony w pełnej wysokości, w związku z tym spółka, której wspólnikiem jest podatnik może odliczać podatek naliczony od transakcji zakupu usług o których mowa w pytaniu od wspólnika?.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów lub usług zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest wystąpienie związku pomiędzy nabytymi towarami i usługami, a czynnościami opodatkowanymi. Należy jednak wskazać, iż prawo określone w powołanym przepisie ulega istotnym ograniczeniom, między innymi poprzez zapis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zagadnienia dotyczące kosztów uzyskania przychodu, zostały uregulowane w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia. przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Tak więc, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem a prowadzoną działalnością. Oznacza to, że poniesienie wydatku ma, bądź może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu dla danego rodzaju działalności, albo w sposób oczywisty służy zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodu.

Jak wynika z pisma Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej, czyli funkcjonuje w obrocie gospodarczym podwójnie. Należy zgodzić się ze stwierdzeniem Podatnika, że jego indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna są dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi, a w związku z tym dopuszczalne są wzajemne transakcje pomiędzy powyższymi podmiotami. Transakcje takie mogą polegać między innymi na wzajemnym świadczeniu usług, w tym w zakresie usług informatycznych. W rozpatrywanej sprawie należy zauważyć, iż wzajemna wymiana transakcji pomiędzy dwoma podmiotami nie jest zabroniona przepisami prawa, a zatem możliwe jest wzajemne świadczenie usług, w tym również usług informatycznych.

Mając powyższe na uwadze w ocenie tutejszego Organu podatkowego, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego w związku ze świadczonymi przez wspólników spółki usługami informatycznymi wykonywanymi w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika