Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej. w Sp. z o.o. zarejestrowano w (...)

Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej. w Sp. z o.o. zarejestrowano w KRS w dniu 28.01.2004 r. Działalność spółki polega na hurtowym handlu książkami. Faktury sprzedaży wystawiane są w dużej części w ostatnich dniach miesiąca. Koszty działalności rozłożone są równomiernie w całym miesiącu. Ujmując w przychodach spółki jawnej faktury wystawione do 27.01., a w przychodach spółki z o.o. faktury wystawione od 28. do 31.01., w deklaracji PIT-5 wykazana zostanie duża strata, a w deklaracji CIT-2 duży zysk. Ze względu na duże różnice w wynikach finansowych obu spółek, czy można rozliczyć miesiąc styczeń w całości jako działalność sp. jawnej lub sp. z o.o.?
Jak prawidłowo rozdzielić przychody i koszty na obie spółki? Jak podzielić koszty ponoszone na koniec miesiąca, a dotyczące całego stycznia np. płace czynsze, telefony ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Bałuty działając na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo ?WOLUMEN? sp. z o.o. z dnia 22.03.2004 r. dot. rozliczenia przychodów i kosztów w miesiącu, w którym nastąpiło przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wyjaśnia:

Na podstawie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna (spółka przekształcana) może być przekształcona w spółkę handlową ? spółkę z o.o. (spółkę przekształconą). W myśl art. 552 cyt. k.s.h. spółka przekształcana - sp. jawna staje się spółką przekształconą ? sp. z o.o. z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (KRS).

Porady prawne

Z formalnego punktu widzenia jest to dzień przekształcenia. Tym samym ustaje byt prawny spółki przekształcanej-spółki jawnej. Jednocześnie z dniem wpisu do KRS działalność swą rozpoczyna spółka przekształcona, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisem art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna (sp. z o.o.) zawiązana w wyniku: przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Na dzień wpisu do KRS, tj. zawiązania sp. z o.o., (powstałej w wyniku przekształcenia sp. jawnej) - jednostka ta ma obowiązek otworzenia ksiąg rachunkowych oraz ujmowania w nich wszystkich zdarzeń gospodarczych, które nastąpiły począwszy od dnia wpisu do KRS. Obowiązek ten wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

W oparciu o przedstawiony wyżej stan prawny, w opinii tut. Urzędu Spółka z o.o. winna na dzień 28.01.2004 r. otworzyć księgi rachunkowe i ująć w nich na podstawie dokumentów źródłowych wszystkie zdarzenia gospodarcze, które nastąpiły po 27.01.2004 r. następnie za okres 28-31.01.2004 r. sporządzić deklarację miesięczną CIT-2 o wysokości osiągniętego dochodu przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie Urząd zauważa, iż Jednostka w przedstawionym zapytaniu nie ma podstaw do procentowego rozliczenia kosztów w stosunku do przychodów. Szacowanie podstawy opodatkowania jak i poszczególnych elementów mających wpływ na jej wysokość jest możliwe jedynie w przypadkach określonych w art. 23 § 1 ordynacji podatkowej, tj. jeżeli:

  1. brak jest ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia lub
  2. dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania lub
  3. podatnik naruszył warunki uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.

Spółka dysponuje dokumentami źródłowymi wystawionymi po wpisie jej do KRS, nie ma zatem podstaw do sporządzania szacunku.

Odpowiedź w zakresie rozliczenia przez spółkę jawną podatku dochodowego od osób fizycznych za styczeń 2004 r. zostanie udzielona przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wspólników spółki jawnej - Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika