Jaka stawka obowiązuje przy sprzedaży garaży znajdujących się w budynku mieszkalnym jaki poza nim (...)

Jaka stawka obowiązuje przy sprzedaży garaży znajdujących się w budynku mieszkalnym jaki poza nim ?

W dniu 02.07.2007 r. wpłynął do tut. Organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy, z przeznaczeniem na sprzedaż, budynków mieszkalnych - działalność deweloperska. Lokale mieszkalne - w budynkach wielorodzinnych budowane są za otrzymane zaliczki od osób zainteresowanych ich kupnem.Inwestycja ww. przewiduje również budowę garaży zarówno w części piwnicznej budynku - garaże postojowe na 1,2,3 samochody oraz garaże znajdujące się poza budynkiem ale położone w granicach nieruchomości gruntowej.

Porady prawne

Lokale mieszkalne będą sprzedawane łącznie z wydzielonymi miejscami postojowymi wewnątrz budynku oraz garażami jednym aktem notarialnym.

W związku z powyższym Strona wystąpiła z zapytaniem w jakiej wysokości powinna zastosować stawkę podatku VAT przy sprzedaży garaży mieszczących się zarówno w budynku mieszkalnym jak i poza nim sprzedawanych wraz z lokalem mieszkalnym.

Zdaniem Strony przy sprzedaży garażu znajdującego się zarówno w budynku jak i poza nim powinna mieć zastosowanie 7% stawka podatku VAT, właściwa dla sprzedaży lokalu mieszkalnego, ponieważ stanowią one część składową lokalu mieszkalnego.

Stanowisko tut. Organu :

Podatnik realizuje budowę budynków mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi tj.garażami 'postojowymi' położonymi wewnątrz budynku w części piwnicznej jak i położonymi na zewnątrz ale w obrębie nieruchomości gruntowej.Lokale mieszkalne będą sprzedawane łącznie wraz z wyodrębnionymi miejscami postojowymi oraz garażami jednym aktem notarialnym.

Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdza się co następuje;

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej 'podatkiem',podlegają; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b ww. ustawy,w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku VAT , rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne,ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne,plebanie,kurie,rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z definicją zawartą w PKOB,budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych.Część mieszkaniowa budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne ( kuchnie,pokoje wypoczynkowe,sypialnie),pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania np.wózkarnie,suszarnie ( PKOB - I.Objaśnienia wstępne 2 .Pojęcia podstawowe ).Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali ( Dz.U.z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe ,pomieszczenia, choćby do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności : piwnica, strych,komórka ,garaż zwane pomieszczeniami 'przynależnymi' ( art. 2 ust. 4 ww. ustawy).

Jak wynika z powyższego istnieje wyraźne rozróżnienie pomiędzy pojęciem 'pomieszczenia pomocniczego' ( art. 2 ust. 2 ww. ustawy )tj. pomieszczenia, które służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz 'pomieszczenia przynależnego ' ( art. 2 ust. 4 ww. ustawy ), które w myśl powołanych przepisów stanowi część składową lokalu mieszkalnego, jednakże pod względem funkcjonalnym nie jest przeznaczone dla bezpośredniego zaspokajania mieszkaniowych potrzeb ludzi natomiast służy zaspokajaniu innych potrzeb osób korzystających z samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Garaż jest częścią składową lokalu mieszkalnego,nie należy jednak do pomieszczeń pomocniczych, lecz przynależnych do danego lokalu mieszkalnego i nie służy dla bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi. Definicja lokalu użytkowego, zgodnie z § 3 pkt 14 rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75,poz. 690 ze zm.), określa lokal użytkowy jako jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń,wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem,pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Przez pomieszczenie techniczne należy rozumieć pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku ( § 3 pkt 12 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury ). Przez pomieszczenia gospodarcze - należy rozumieć pomieszczenia znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych ( § 3 pkt 13 ww. rozporządzenia ). Opierając się na wskazanej definicji lokalu użytkowego, przy uwzględnieniu definicji pomieszczenia technicznego i gospodarczego, należy stwierdzić, że garaż jest lokalem użytkowym, a zatem podlega wyłączeniu z opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT wynikającą z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa garaży i miejsc postojowych wybudowanych w ramach budownictwa mieszkaniowego, bez względu na ich usytuowanie - wewnątrz budynku wielomieszkaniowego lub na zewnątrz, w granicach nieruchomości gruntowej - podlega opodatkowaniu stawką VAT, o której mowa w art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT, tj.

22 %. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty - uznał stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2007 r. dotyczące zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 %, do dostaw garaży postojowych mieszczących się zarówno w budynku mieszkalnym jak i garaży zlokalizowanych poza nim, sprzedawanych wraz z lokalami mieszkalnymi jednym aktem notarialnym - za nieprawidłowe. Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Garaż jest częścią składową lokalu mieszkalnego,nie należy jednak do pomieszczeń pomocniczych, lecz przynależnych do danego lokalu mieszkalnego i nie służy dla bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi.

Definicja lokalu użytkowego, zgodnie z § 3 pkt 14 rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75,poz. 690 ze zm.), określa lokal użytkowy jako jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń,wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem,pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

Przez pomieszczenie techniczne należy rozumieć pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku ( § 3 pkt 12 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury ).

Przez pomieszczenia gospodarcze - należy rozumieć pomieszczenia znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych ( § 3 pkt 13 ww. rozporządzenia ).

Opierając się na wskazanej definicji lokalu użytkowego, przy uwzględnieniu definicji pomieszczenia technicznego i gospodarczego, należy stwierdzić, że garaż jest lokalem użytkowym, a zatem podlega wyłączeniu z opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT wynikającą z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług.

Dostawa garaży i miejsc postojowych wybudowanych w ramach budownictwa mieszkaniowego, bez względu na ich usytuowanie - wewnątrz budynku wielomieszkaniowego lub na zewnątrz, w granicach nieruchomości gruntowej - podlega opodatkowaniu stawką VAT, o której mowa w art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT, tj. 22 %.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty - uznał stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2007 r. dotyczące zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 %, do dostaw garaży postojowych mieszczących się zarówno w budynku mieszkalnym jak i garaży zlokalizowanych poza nim, sprzedawanych wraz z lokalami mieszkalnymi jednym aktem notarialnym - za nieprawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika