Dotyczy sposobu rozliczania dochodów uzyskiwanych z tytułu wykonywanych czynności syndyka.

Dotyczy sposobu rozliczania dochodów uzyskiwanych z tytułu wykonywanych czynności syndyka.

W dniu 15.02.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż postanowieniem Sądu Rejonowego został Pan wyznaczony syndykiem masy upadłości Bychowo Centrum Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Zaliczki na wynagrodzenie syndyka ustala i przyznaje Sąd na podstawie postanowienia, używając określenia - kwota zaliczki brutto. Dotychczas Spółka wypłacając Panu wynagrodzenie, obliczała i potrącała zaliczki na podatek dochodowy z uwzględnieniem 20% kosztów uzyskania przychodów i 19% stawki podatku oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Potrąconą zaliczkę przekazywała do urzędu skarbowego, wykazując należność w deklaracji PIT-4. Po zakończeniu roku podatkowego sporządzała informację PIT-11/8B. Pana zdaniem, jeżeli jako syndyk będzie Pan miał obowiązek wystawiania faktur VAT za swoje usługi, wówczas Spółka wypłacając należność za fakturę nie może być płatnikiem. W związku z tym wyraża Pan pogląd, iż będzie Pan obowiązany do składania w ciągu roku podatkowego deklaracji na zaliczki miesięczne na formularzu PIT-53, zgodnie z regulacją zawartą w art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Stosownie do art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9. W myśl art. 41 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Zaliczkę obliczoną w powyższy sposób zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stosownie do art. 42 ust. 1 w/w ustawy, płatnicy o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT- 4). Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

W świetle powołanych przepisów Spółka jako płatnik ma obowiązek naliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych Panu wypłat. Wypłacane przez Spółkę zaliczki na poczet wynagrodzenia stanowią dla Pana przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust 6 w/w ustawy. Z dołączonej do wniosku decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wynika, iż czynności wykonywane przez Pana jako syndyka podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych. Wystawienie przez Pana faktury VAT, w związku z opodatkowaniem świadczonych usług podatkiem od towarów i usług, nie oznacza, iż Spółka dokonująca Panu wypłat przestaje być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie zwalnia również Spółki jako płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy przed dokonaniem wypłat należności wynikających z tych faktur. Podstawą do ustalenia zaliczek będzie przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast regulacja zawarta w powołanym przez Pana art. 44 ust. 1a w/w ustawy nie ma zastosowania, gdyż dotyczy wyłącznie podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatników. Wobec powyższego nie jest Pan obowiązany do samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika