Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących możliwości odliczenia wydatku związanego (...)

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących możliwości odliczenia wydatku związanego z zakupionym w 2003 r. komputerem. W dniu 03.09.2003 r. dokonałam zakupu komputera i przebywałam na zwolnieniu lekarskim do końca 2003 r. Pracę podjęłam w 2004 r.

W związku ze złożonym przez Panią zapytaniem dotyczącym możliwości odliczenia zakupionego w 2003 r. komputera, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 27a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27bo kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych i wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą (art. 27a ust.1 pkt 2 lit.d).

Porady prawne

Wydatki na w/w cel ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1).

Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określa w drodze rozporządzenia, rodzaje przyrządów i pomocy naukowych, o których mowa powyżej, mając na uwadze potrzeby zapewnienia możliwości prawidłowego wykonywania zawodu.Aktualnie obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 27.12.2001 r. opublikowane w Dz. U. Nr 155, poz.1812.

przyrządów i pomocy naukowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą dotyczy tylko pracowników najemnych, tj. podatników zatrudnionych na podstawie stosunku służbowego, umowy o pracę (także na pół, czy część etatu), pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. Sam jednak fakt zatrudnienia podatnika na podstawie umowy o pracę nie decyduje jeszcze o prawie do omawianej ulgi. Zgodnie z wolą ustawodawcy, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy zakupionym przyrządem, pomocą naukową czy wydawnictwem fachowym, a aktualnie wykonywanym zawodem i pracą. Podkreślić przy tym należy, że związek ten nie może dotyczyć zawodu wyuczonego, lecz faktycznie wykonywanego.

Reasumując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonała Pani zakupu komputera przebywając na długotrwałym tzn. kilkumiesięcznym zwolnieniu lekarskim, pobierając zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego.Biorąc powyższe pod uwagę nie może Pani korzystać z wyżej omówionego odliczenia od podatku, ponieważ nie spełniła Pani podstawowego warunku jakim było zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, w której to komputer umożliwiłby prawidłowe jej wykonywanie (bez związku z wyuczonym zawodem, czy zdobytym wykształceniem).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika