Czy należało wykazać w zeznaniu podatkowym za 2003 r. dochód z dywidendy uzyskanej na Węgrzech, (...)

  • Czy należało wykazać w zeznaniu podatkowym za 2003 r. dochód z dywidendy uzyskanej na Węgrzech, jeżeli podatek od tego dochodu został pobrany na Węgrzech?
  • Czy należało odliczyć od podatku od całości dochodów (uzyskanych w kraju i za granicą) podatek zapłacony na Węgrzech?

W związku ze złożonym przez Pana, w dniu 02.08.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Porady prawne

Zgodnie z przepisami wszystkich umów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dywidendy podlegają opodatkowaniu zarówno w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy jak i w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę odbiorca dywidendy.

Zapobieżenie podwójnemu opodatkowaniu następuje przez odliczenie podatku zapłaconego za granicą od dywidendy w państwie zamieszkania lub siedziby odbiorcy dywidend.

Na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik mający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, które proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Konwencja zawarta pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzono w Budapeszcie dnia 23.09.1992 r. nie wyłącza połączenia dochodów z dywidendy uzyskanych na terenie Węgier z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski.

Zgodnie więc z art. 27 ust. 9 w/w ustawy od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconego na Węgrzech.

Taką właśnie metodę zastosował Pan w zeznaniu podatkowym za 2003 r.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, że sposób wypełnienia zeznania za 2003 r. jest prawidłowy i brak jest podstaw prawnych do składania korekty zeznania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika