Dotyczy skutków podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bonifukaty (...)

Dotyczy skutków podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bonifukaty w czynszu najmu udzielonej najemcom lokali mieszkalnych (osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej) na podstawie uchwały Rady Miejskiej.

W dniu 10.07.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż najemcom lokali mieszkalnych (osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej), na podstawie uchwały Rady Miejskiej, udzielane są bonifikaty w czynszu najmu.

Zdaniem Administracji Nieruchomościami Łódź-Bałuty 'Żubardź', bonifikata w czynszu najmu udzielona najemcy lokalu stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystający ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 w/w ustawy.

Porady prawne

Przychodami - zgodnie z zapisem art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Rodzaje źródeł przychodów zostały wymienione w art. 10 ust. 1 w/w ustawy. Dla celów podatkowych przychody inne niż określone w punktach 1- 8 tego artykułu są kwalifikowane jako przychody z tzw. innych źródeł (pkt 9). Rozwinięcie pojęcia tych przychodów zawiera art. 20 ust. 1 w/w ustawy zgodnie z którym, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż najemcom lokali mieszkalnych (osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej), którzy przez 12 miesięcy terminowo regulują opłaty za czynsz i świadczenia w wysokości określonych umową, w 13 miesiącu zostaje udzielona bonifikata, stanowiąca określoną stawkę % miesięcznego czynszu. W świetle powołanych przepisów należy uznać, iż w opisanym stanie faktycznym kwota bonifikaty w opłacie czynszu nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż udzielona najemcy lokalu mieszkalnego bonifikata w czynszu najmu nie wywołuje skutków podatkowych. A zatem, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika