Czy w odniesieniu do uzyskanego wynagrodzenia w ramach zawartej umowy o pracę z uniwersytetem w USA (...)

Czy w odniesieniu do uzyskanego wynagrodzenia w ramach zawartej umowy o pracę z uniwersytetem w USA mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 01.08.2006 r. (uzupełnionym w dniu 25.10.2006 r.) w sprawie zastosowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

W dniu 01.08.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż przez cały 2005 rok pracował Pan na podstawie umowy o pracę na uniwersytecie w USA. Przebywając tam był Pan współautorem badań, które zostały opublikowane w artykule oraz przedstawione na konferencji naukowej. Nad tym zagadnieniem pracował Pan przez 10 miesięcy. Była to praca o charakterze twórczym chroniona prawem autorskim. Jednakże nie posiada Pan dokumentu, w którym wyodrębniona jest suma wynagrodzenia przysługująca Panu jako twórcy. W USA nie są wydawane formularze typu PIT-11, gdzie wskazywane są przychody do których mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Pana zdaniem, w odniesieniu do uzyskanego przez Pana wynagrodzenia za okres 10 miesięcy mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów, określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w wyniku prac, którymi zajmował się Pan przez ten okres, został opublikowany artykuł oraz została dokonana prezentacja na konferencji naukowej.

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Koszty uzyskania przychodu, określone w powołanym przepisie, przysługują twórcom oraz artystom wykonawcom wyłącznie do tych przychodów, które stanowią ich wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich (praw pokrewnych) albo rozporządzanie tymi prawami. Oznacza to, iż zastosowanie w/w kosztów uzależnione jest od uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego, pod warunkiem możliwości ustalenia wysokości przychodu z tego tytułu. Jeżeli umowa o pracę stanowi, iż obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona część wynagrodzenia stanowi honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu, wówczas do tej części wynagrodzenia mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodów.

W odniesieniu do pozostałych składników wynagrodzenia, związanych z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, koszty uzyskania powinny być ustalone zgodnie z zapisem art. 22 ust. 2 w/w ustawy. Tylko takie wyróżnienie daje podstawę do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%. Natomiast zastosowanie podwyższonej normy kosztów uzyskania przychodu do całego przychodu uzyskanego przez twórcę ze stosunku pracy możliwe jest tylko wtedy, gdy praca twórcy obejmuje wyłącznie wykonywanie utworu i jego całe wynagrodzenie stanowi honorarium z tytułu korzystania przez pracownika z praw autorskich. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż przez cały 2005 rok pracował Pan na podstawie umowy o pracę na uniwersytecie w USA. Przebywając tam był Pan współautorem badań, które zostały opublikowane w artykule oraz przedstawione na konferencji naukowej. Nad tym zagadnieniem pracował Pan przez 10 miesięcy. Była to praca o charakterze twórczym chroniona prawem autorskim. Jednocześnie wskazuje Pan, że nie posiada Pan dokumentu, w którym wyodrębniona jest suma wynagrodzenia przysługująca Panu jako twórcy. Dla rozstrzygnięcia, czy w odniesieniu do uzyskanego przez Pana wynagrodzenia za okres 10 miesięcy mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%, istotne znaczenie mają postanowienia zawartej przez Pana umowy o pracę. W sytuacji, gdy z umowy o pracę nie wynika możliwość osiągania przez Pana odrębnego wynagrodzenia, wyłącznie z tytułu korzystania przez Pana jako twórcy z praw autorskich - do uzyskanego przez Pana wynagrodzenia za ten okres nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów, określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, koszty te powinny zostać ustalone na podstawie art. 22 ust. 2 tej ustawy. A zatem, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika