1. Czy otrzymane wsparcie pomostowe w 2007 r. na sfinansowanie wydatków na ubezpieczenie społeczne (...)

1. Czy otrzymane wsparcie pomostowe w 2007 r. na sfinansowanie wydatków na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie przychodem do opodatkowania?
2. Czy wydatki poniesione na ubezpieczenie społeczne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu?
3. Czy wydatki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne będą podlegały odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 22.02.2007r. (data wpływu 23.04.2007 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej udzielonego Podatniczce dofinansowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) w związku art. 9 ust. 1, art. 14 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 22 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 2, ust. 7, ust. 13a, art. 27b ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe,

Wnioskiem z dnia 20.04.2007 r. (data wpływu 23.04.2007 r.) Pani N. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie: Pani N. w ramach realizacji projektu pt. ?Będę własnym szefem? w ramach Priorytetu 2 ZPORR ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości zawarła w dniu 27.03.2006 r. umowę nr Z/2.18/II/2/26/05/U/07/05/P/53 o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego. Otrzymywana przez Panią N. pomoc została udzielona w oparciu o zasadę de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 3.12.2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na promocję przedsiębiorczości (Dz. U. z 2004 r. nr 267, poz. 2655 z późn. zm). Zgodnie z przedmiotową umową pomoc została udzielona na wsparcie pomostowe. W związku z powyższym Pani N. prosi o wyjaśnienie niżej wymienionych kwestii:

  1. Czy otrzymane wsparcie pomostowe w 2007 r. na sfinansowanie wydatków na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie przychodem do opodatkowania?
  2. Czy wydatki poniesione na ubezpieczenie społeczne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu?
  3. Czy wydatki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne będą podlegały odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Podatniczki otrzymane wsparcie pomostowe na sfinansowanie wydatków na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie przychodem z działalności gospodarczej, a wydatki na ubezpieczenie społeczne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Natomiast wydatki na ubezpieczenie zdrowotne będą podlegały odliczeniu od podatku dochodowego.

Podatniczka oświadczyła, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że:

Z wniosku wynika, iż Pani N. w ramach realizacji projektu pt. ?Będę własnym szefem? w ramach Priorytetu 2 ZPORR ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości otrzymała w 2007 r. dofinansowanie. Otrzymana przez Panią N. pomoc została udzielona w oparciu o zasadę de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 3.12.2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na promocję przedsiębiorczości (Dz. U. z 2004 r. nr 267, poz. 2655 z późn. zm).

Dotacja została przyznana na wsparcie pomostowe polegające na przyznaniu przedsiębiorcy przez okres pierwszych sześciu miesięcy działalności pomocy kapitałowej w formie comiesięcznych dotacji w wysokości 700 zł tj. kwoty zbliżonej do obligatoryjnych opłat dla przedsiębiorcy w postaci składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz na fundusze pozaubezpieczeniowe. Dopuszcza ono możliwość przedłużenia okresu udzielania wsparcia pomostowego o kolejne 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do 12 miesiąca od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl postanowień tego przepisu opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, bonifikat i skont. Zaś zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej zaliczane są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot kosztów, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22c ustawy, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W sytuacji gdy Podatnik otrzymał dotację na inne cele niż zakup środków trwałych otrzymana przez Podatnika dotacja będzie stanowić przychód z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki na inne cele niż zakup środków trwałych, sfinansowanych otrzymaną dotacją - zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą kosztami uzyskania przychodu.

Wydatki poniesione na zapłacenie w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących składek określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) będą stanowiły na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu lub jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - będą podlegać odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2, ust. 13a tejże ustawy.

Z kolei w myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub 30c będzie podlegał obniżeniu w pierwszej kolejności o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki (art. 27b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z przepisami art. 26 ust. 7 i art. 27b ust. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Reasumując:

  • otrzymane wsparcie pomostowe na sfinansowanie wydatków na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie przychodem z działalności gospodarczej,
  • wydatki poniesione na zapłacenie w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących składek określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) będą stanowiły na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu lub jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - będą podlegać odliczeniu od dochodu,
  • podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub 30c będzie podlegał obniżeniu w pierwszej kolejności o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika