1. Jaka kwota będzie przychodem z najmu dla celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?2. (...)

1. Jaka kwota będzie przychodem z najmu dla celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
2. Do kiedy należy powiadomić urząd o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania?
3. Czy o zakończeniu wynajmowania mieszkania należy o tym powiadamiać urząd skarbowy?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku w 26.04.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodów z najmu mieszkania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), art. 2 ust. 1a, art. 6 ust. 1a, art. 9 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26.04.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 17.05.2005 r. pan Tomasz S. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie:

Podatnik w roku 2005 uzyskuje przychody z tytułu najmu, które opodatkował podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, natomiast od roku 2006 zamierza opodatkować je zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Na wynajem sporządzono umowę najmu, w której zawarto następujące postanowienia:

  • określono miesięczną kwotę za wynajem mieszkania,
  • opłaty za media będzie ponosił najemca,
  • opłatę na poczet czynszu za mieszkanie do spółdzielni będzie uiszczał najemca do rąk podatnika, który następnie osobiście uiści czynsz do spółdzielni.

Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik sformułował pytania:

  1. jaka kwota będzie przychodem dla celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  2. do kiedy należy powiadomić urząd o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania,
  3. czy o zakończeniu wynajmowania mieszkania należy o tym powiadamiać urząd skarbowy.

Zdaniem podatnika przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie kwota odstępnego (bez mediów oraz opłat z tytułu czynszu do spółdzielni), o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu winien powiadomić urząd w terminie do 20.01.2006 r., nie ma obowiązku informowania urzędu o rozwiązaniu umowy najmu.

Mając powyższe na uwadze - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów objętych opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z kolei stosownie do obowiązującego brzmienia art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy, podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20.01 roku podatkowego. Stosownie do obowiązującego brzmienia art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2 - 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą wygenerowania przychodu z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 6 ust. 1a ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub pozostawiony do dyspozycji wynajmującego. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem, takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu telefonicznego zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu 'świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń', o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe (wyroki z dnia 26.03.1993 r., sygn. akt III SA 2219/92, opubl. ONSA 1993 r., z. 3, poz. 83, z dnia 8.06.1994 r., sygn. akt SA/Kr 2139/93, niepubl., z dnia 26.05.1995 r., sygn. akt III SA 1186/94, Prawo gospodarcze z 1995 r., nr 9, z dnia 23.08.1996 r., sygn. akt SA/Wr 3640/95, niepubl.).

W związku z powyższym przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, będzie otrzymana kwota czynszu (odstępnego). Natomiast otrzymywane przez podatnika od najemcy należności tytułem czynszu za mieszkanie uiszczanego do spółdzielni mieszkaniowej, jak również opłaty za media nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że najemca został zobowiązany w umowie do ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją najmowanego lokalu mieszkalnego.

W świetle przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy nie mają obowiązku informowania urzędu o rozwiązaniu umowy najmu. Powyższej interpretacji, dokonano w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego na dzień udzielenia odpowiedzi.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi. Przedstawiona interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika