czy powyższe wsparcie w oparciu o art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)

czy powyższe wsparcie w oparciu o art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktować jako dotację czy też dopłatę i ujmować w przychodach do podatkowej książki przychodów i rozchodów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - po rozpatrzeniu części wniosku złożonego w dniu 09.11.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej udzielonego Podatnikowi podstawowego wsparcia pomostowego , zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) w związku art. 9 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późn. zm.) postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 09.11.2006 r. roku Pan E. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie: Podatnik z dniem 01.08.2006 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W oparciu o umowę (stanowiącą załącznik do przedmiotowego wniosku) o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego zawartą w dniu 26.07.2006 r. z S. w/w otrzymał w dniu 14.09.2006 r. na rachunek bankowy 1-ratę w/w wsparcia fnansowego za 1 miesiąc w wysokości 700,00 zł. W związku z powyższym Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy powyższe wsparcie w oparciu o art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktować jako dotację czy też dopłatę i ujmować w przychodach w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Podatnik uważa, iż udzielone wsparcie należy wykazać w przychodach.

W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie art. 14 §1 ustawy Ordynacja podatkowa udziela poniższej interpretacji:

Z wniosku oraz załączonej umowy wynika, iż Podatnik jest przedsiębiorcą, który zawarł z S. umowę, zgodnie, z którą w pierwszych 6-ciu miesiącach działalności gospodarczej będzie otrzymywał wsparcie pomostowe. S. jako Beneficjent, wypłaca te środki w ramach Priorytetu 2 ZPORR - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach - Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości, w związku z projektem 'Zakładam własną firmę ? aktywizacja przedsiębiorczości na terenie powiatu łańcuckiego' współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl postanowień tego przepisu opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wprawdzie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy zwolnione z opodatkowania zostały dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznawanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem,

jednakże zwolnienie powyższe dotyczy wyłącznie przypadków, gdy źródłem finansowania pomocy są bezpośrednio w/w środki.

W świetle powyższego, w celu uzyskania przedmiotowego zwolnienia, konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

  • środki stanowią bezzwrotną pomoc i pochodzą bezpośrednio od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych w tym również gdy wypłacane są za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielnia środków bezzwrotnej pomocy,
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy.

Wsparcie Wspólnoty Europejskiej dla Polski w latach 2004-2006 było i jest realizowane przede wszystkim za pomocą jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych (SPO) oraz wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21.06.1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 02.03.2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U Nr 116, poz. 1206 z późn. zm.).

Z powyższych uregulowań wynika, iż otrzymywana przez beneficjentów pomoc finansowa, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. A zatem nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie środków warunkuje zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy do przychodów z działalności gospodarczej zaliczane są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot kosztów, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22c ustawy, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Otrzymywana przez Podatnika comiesięczna dotacja pomostowa - stosownie do postanowień art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - będzie stanowić przychód podatkowy.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). W podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ewidencjonować przychody podlegające opodatkowaniu oraz koszty ich uzyskania. Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zawartymi w załączniku nr 1, stanowiącym integralną część w/w rozporządzenia, kolumna 8 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, tym samym otrzymana dotacja podlega wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 8.

Reasumując: otrzymana przez Podatnika pomoc w ramach wsparcia pomostowego będzie przychodem z działalności gospodarczej, przy czym należy nadmienić, iż wydatki sfinansowane z tych przychodów będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z ogólną zasadą uznania wszelkich kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów, określoną art. 22 ust. 1 w/w ustawy podatkowej.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika