dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów komisu i sprzedaży

dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów komisu i sprzedaży

Kierując się brzmieniem przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, na pisemne zapytanie podatnika w oparciu o przedstawiony przez niego stan faktyczny, udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) w zakresie opodatkowania tym podatkiem umów sprzedaży:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż od dnia 1.01.2001 r., tj. od dnia wejścia w życie ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z opodatkowania PCC zostały wyłączone umowy komisu. W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko czynności cywilnoprawne wymienione w tym przepisie (zasada numerus clausus, tj. zamkniętego katalogu). Umowa komisu jako nieujęta w katalogu czynności cywilnoprawnych podatkowi temu nie podlega. Umowa sprzedaży natomiast jako wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlega. Wobec powyższego, w sytuacji zawierania przez spółkę umów sprzedaży z osobami fizycznymi niebędącymi podatnikami VAT z tego tytułu jako sprzedającymi umowy te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidujący ustawowe wyłączenie obowiązku uiszczania tego podatku miałby zastosowanie do przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, ale tylko w sytuacji, gdyby zakup samochodów następował od podatników podatku od towarów i usług zobowiązanych do zapłaty VAT bądź zwolnionych z tego podatku z tytułu zawarcia umowy sprzedaży. Z treści powołanego przepisu wynika bowiem, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Wobec powyższego w ocenie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zaprezentowane przez spółkę stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów komisu i sprzedaży w świetle obowiązującej w tej materii regulacji prawnej jest błędne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika