Jak opodatkowane są dochody (przychody) z tyt. umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z o.o.?

Jak opodatkowane są dochody (przychody) z tyt. umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z o.o.?

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.01.2004 r. (wpłynęło do tut. Urzędu 2.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926), informuje:

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie jednak z postanowieniami ust. 2 powołane powyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji.

Porady prawne

Zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Irlandią, Maltą i Szwajcarią, dywidendy wypłacane przez spółkę mogą być opodatkowane w państwie i zgodnie z prawem tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, podatek ten nie może przekroczyć 15 % kwoty brutto dywidend.

W związku z powyższym, do opodatkowania przychodu z dywidend, w przypadkach o których powyżej mowa, powinna być zastosowana zgodnie z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi 15-procentowa stawka podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika