Dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych umowy o dzieło zawartej (...)

Dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych umowy o dzieło zawartej z pracownikami naukowymi z Rosji.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.09.2006 r.) w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych umowy o dzieło zawartej z pracownikami naukowymi z Rosji postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

W dniu 21.09.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Fundacji w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przesłany przez Ministerstwo Finansów do rozpatrzenia zgodnie z właściwością w części dotyczącej obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umów o dzieło zawartych przez Fundację z pracownikami naukowymi z Federacji Rosyjskiej.

Porady prawne

Ze złożonego zapytania wynika, iż Zarząd Fundacji zatrudnił na podstawie umowy o dzieło w listopadzie 2004r. dwóch pracowników naukowych ? obywateli Rosji. Zlecenie obejmowało wykonanie kalibracji i regeneracji przenośnego wzorca jednostki energii promieniowania laserowego. Za wykonaną usługę ustalono w umowie wynagrodzenie, a czas wykonania od 19.11.2004 r. do 29.11.2004 r. Zatrudnieni naukowcy pochodzą z Instytutu Resortowego z Moskwy, który podpisał umowę o współpracy naukowej z Instytutem Optoelektroniki WAT w Warszawie. Fundacja natomiast zatrudniła naukowców na podstawie zamówienia otrzymanego z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Przedmiotowa usługa wykonana została w udostępnionym dla tego celu laboratorium WAT. Fundacja prowadzi działalność naukowo-badawczą, która zarejestrowana jest w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, XVII Wydział Gospodarczy krajowego rejestru Sądowego, postanowieniem z dnia 14.08.2002 r.

W świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego Fundacja stoi na stanowisku, iż wypłacone naukowcom wynagrodzenie z tytułu wykonanej umowy, zgodnie z art. 18 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, jest zwolnione z opodatkowania. Fundacja prosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie nie naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych od umowy o dzieło zawartej z pracownikami naukowymi Federacji Rosyjskiej.

W dniu 11.09.2006 r. Minister Finansów wydał postanowienie znak: DD4/PB6/033-0878-1355/06/WP, w którym uznał za nieprawidłowe stanowisko Fundacji w zakresie rozliczania podatku dochodowego w Polsce od wypłat z tytułu umowy o dzieło dla pracowników naukowych z Federacji Rosyjskiej, w którym stwierdził, iż Fundacja nie jest placówką oświatową w rozumieniu art. 18 polsko-rosyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Według zajętego stanowiska przez Ministra Finansów, do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 1 polsko-rosyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust.

2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do postanowień art. 29 ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a z przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z pisma złożonego przez Fundację wynika, iż w dniu 19.11.2004 r. zawarto umowę o dzieło z obywatelami Rosji, na mocy której miała zostać wykonana konkretna usługa , tj. wykonanie kalibracji i regeneracji przenośnego wzorca jednostki energii promieniowania laserowego. W związku z tym, iż wykonana usługa wynikająca z zawartej umowy nie ma charakteru prac badawczych (jak wskazał Minister Finansów we wspomnianym powyżej postanowieniu) , tym samym nie będzie zwolniona z opodatkowania.

Stosownie zatem do art. 41 ust. 4 ustawy płatnicy wymienieni w ust. 1, tj. osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu dochodów, o których mowa w art. 29, wypłacanych osobom określonym w art. 3 ust. 2a. W myśl art. 42 ust. 1 ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, tj. osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek - na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby płatnika. Stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy płatnicy są obowiązani przesłać: podatnikom określonym w art. 3 ust. 2a oraz urzędom skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu i pobranego zryczałtowanego podatku, sporządzone według ustalonego wzoru (IFT-1), natomiast urzędom skarbowym, o których mowa w ust. 1 - zbiorcze deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-8A).

Mając więc powyższe na uwadze, na Jednostce wypłacającej należności dla cudzoziemca w 2004 r., ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa w cytowanych wyżej przepisach art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 4 , art. 42 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika