Czy otrzymana należność wynikająca z podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy otrzymana należność wynikająca z podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2007r.,w części dotyczącej ustalania podatku od przychodu otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 08.02.2007r. uzupełnionego pismem z dnia 21.08.2007r. wynika, iż w 2005r. sąd okręgowy wyrokiem orzekł rozwód. W 2006r. podpisała Pani umowę o podział majątku wspólnego, w myśl której podziałowi podlega wartość nieruchomości zakupionej wspólnie przed rozwodem w roku 2003. W umowie notarialnej były mąż zobowiązał się wypłacić Pani tytułem spłaty określoną kwotę. Pyta Pani czy otrzymana kwota podlega opodatkowaniu ? Zdaniem Pani, otrzymana należność wynikająca z podziału majątku wspólnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem wykorzystania tych środków w ciągu 2 lat na cele mieszkaniowe.

Porady prawne

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do: przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

W związku z powyższym, przychód uzyskany przez Panią z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Pani jest nieprawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika