Czy możliwe jest skorzystanie z odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup baterii przeznaczonych (...)

Czy możliwe jest skorzystanie z odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup baterii przeznaczonych dla aparatu słuchowego, w ramach odliczeń wydatków rehabilitacyjnych ?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.02.2007r.

Z treści wniosku z dnia 12.02.2007r. wynika, że orzeczeniem Komisji Lekarskiej d/s Orzecznictwa o Niepełnosprawności przyznana została Pani I grupa inwalidztwa z tytułu niepełnosprawności narządu słuchu (znaczny stopień niepełnosprawności z uwagi na obustronny niedosłuch). Interesuje Panią czy możliwe będzie skorzystanie z odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup baterii przeznaczonych dla aparatu słuchowego, w ramach odliczeń wydatków rehabilitacyjnych? Zdaniem Pani taki odpis jest możliwy, ponieważ wymienione aparaty słuchowe służą ułatwieniu realizacji czynności życiowych, baterie są niezbędne by aparaty słuchowe mogły funkcjonować.

Porady prawne

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma prawo do odliczania od podstawy obliczania podatku dochodowego wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m. in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Wydatki na cele rehabilitacyjne ? zgodnie z art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Na podstawie w/w przepisów, Podatnik może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń lub narzędzi technicznych, które jednocześnie powinny spełniać następujące warunki:

- indywidualnego przeznaczenia,
- niezbędności w rehabilitacji,
- ułatwienia w wykonywaniu czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Aparat słuchowy jest niewątpliwie urządzeniem ułatwiającym niesłyszącemu wykonywanie czynności życiowych. Natomiast baterie do aparatu słuchowego stanowią jego integralną część, bez której nie będzie spełniał swej podstawowej funkcji. Wymiana baterii jest spowodowana koniecznością utrzymania aparatu w stanie używalności w celu ułatwienia niesłyszącemu wykonywania czynności życiowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydatek poniesiony na zakup baterii do aparatu słuchowego, jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne i stanowi podstawę do odliczenia od dochodu.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika