Czy rozłożenie na 3 raty zapłaty wynagrodzenia na rzecz wspólnika w związku z nabyciem przez Spółkę (...)

Czy rozłożenie na 3 raty zapłaty wynagrodzenia na rzecz wspólnika w związku z nabyciem przez Spółkę udziałów w celu ich umorzenia może być uznane jako otrzymane przez Spółkę nieodpłatne świadczenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zanieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 16.03.2007r. wynika, iż Spółka zawarła umowę ze wspólnikiem Spółki w wyniku której Spółka nabyła w celu umorzenia udziały za wynagrodzeniem. Pytanie powstało na gruncie ustalenia czy rozłożenie na 3 raty zapłaty wynagrodzenia na rzecz wspólnika w związku z nabyciem przez Spółkę udziałów w celu ich umorzenia może być uznane jako otrzymane przez Spółkę nieodpłatne świadczenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Zdaniem Spółki ww. działanie nie wywoła konsekwencji podatkowych w zakresie nieodpłatnych świadczeń dla Spółki.

Porady prawne

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami (...) są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, (...).

Spółka we wniosku podnosi, iż ustawodawca nie zdefiniował w powołanej wyżej ustawie pojęcia ?nieodpłatnego świadczenia?. W zakresie ustalenia definicji omawianego pojęcia należy odwołać się do stanowiska orzecznictwa oraz doktryny. Nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy jest takie zdarzenie, którego następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, tj. takim, w którym korzyść majątkową ma otrzymać tylko jedna strona. Nieodpłatne świadczenie rozumiane musi być jako świadczenie, z którym nie jest związana jakakolwiek zapłata. W świetle powyższego należy uznać, iż kluczową cechą nieodpłatnego świadczenia jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku na rzecz strony uzyskującej takie świadczenie.

W opinii organu podatkowego zasadnym będzie uznanie, iż wspólnik, który nie żąda wypłaty w całości wynagrodzenia za swoje udziały, wyraża wolę przekazania Spółce świadczenia (umożliwienie swobodnego korzystania z należnych wspólnikowi środków finansowych), nieodpłatnie.

Na mocy ww. przepisu, zdaniem tutejszego organu podatkowego, spłata w ratach wynagrodzenia na rzecz wspólnika rodzi nieodpłatne świadczenie dla Spółki. Przychód z nieodpłatnego świadczenia ustala się w wysokości odsetek, jakie musiałby świadczeniobiorca zapłacić, gdyby chciał pozyskać kwotę odpowiadającą wartości zatrzymanej kwoty zysku na rynku finansowym.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki - za nieprawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika