Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą wniesienie majątku jako wkładu niepieniężnego do spółki (...)

Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą wniesienie majątku jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej?

W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) , dotyczące skutków podatkowych jakie niesie ze sobą wniesienie majątku jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obecną regulacje prawną uprzejmie wyjaśnia , że :

I W ZAKRESIE PODATKU VAT:Skutki podatkowe w podatku naliczonym od towarów i usług , jakie powoduje wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki jawnej zostały opisane w piśmie nr IV/443/26/03/I z dnia 22.04.2003r. , które nadal jest aktualne. Natomiast w kwestii zastosowania w omawianym przypadku art.6a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) , tut. Urząd informuje , iż w świetle prawa możliwe jest wniesienie aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej , jeszcze przed zlikwidowaniem prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku późniejszej likwidacji działalności gospodarczej przez osobę fizyczną składniki przedsiębiorstwa nie wystąpią już w remanencie likwidacyjnym sporządzonym dla potrzeb podatku VAT i nie wystąpi w związku z tym podatek należny od remanentu likwidacyjnego. Jeżeli zaś likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną nastąpi przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki jawnej to na osobie fizycznej ciążą wszelkie obowiązki wynikające z art. 6a cyt. Ustawy i VAT.

Porady prawne

II W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przepis ten nie wyróżnia sytuacji czy obejmujący udziały był wcześniej przedsiębiorcą czy też nie. Tak więc przejęcie udziałów przez Pana czy też Pana żonę w zamian za wniesioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa spełnia warunki do zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 109.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika