Czy wydatek na zakup domu z własnych środków, które otrzymałam ze zbycia lokalu mieszkalnego przed (...)

Czy wydatek na zakup domu z własnych środków, które otrzymałam ze zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od daty nabycia mieści się w zwolnieniu przedmiotowym zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy rodzic nie utraci prawa do ulgi w podatku dochodowym z tytułu oszczędzania na wyodrębnionym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, jeżeli sprzeda dziecku zakupiony z tych środków lokal ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.08.2006r.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 07.08.2006r. stanu faktycznego, uzupełnionego pismem z dnia 21.08.2006r. wynika, iż dokonała Pani w dniu 08.10.2003r. nabycia lokalu mieszkalnego ze środków podjętych z kasy mieszkaniowej, które otrzymała Pani od rodzica w formie przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej. Zbycie w/w lokalu mieszkalnego ma nastąpić przed upływem 5 lat od daty nabycia, a środki uzyskane ze sprzedaży zamierza Pani w całości przeznaczyć na zakup domu we współwłasności z mężem, gdyż w dniu 27.12.2003r. zawarła Pani związek małżeński. Pytanie Pani sprowadza się do ustalenia czy wydatek na zakup domu z własnych środków, które Pani otrzymała ze zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od daty nabycia mieści się w zwolnieniu przedmiotowym zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy Pani rodzic nie utraci prawa do ulgi w podatku dochodowym z tytułu oszczędzania na wyodrębnionym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, jeżeli sprzeda Pani zakupiony z tych środków lokal.

Porady prawne

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłami przychodów jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c ? przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na mocy art. 28 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym podatek od przychodu, z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 w/w ustawy wynika, iż wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane ze sprzedaży m.in. nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na m. in. zakup innej nieruchomości na cele mieszkalne.

Stosownie do postanowień art. 6 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), przepis art. 27 a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu. Zgodnie z powołanym przepisem obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową występuje w przypadku:

1. wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej:

1.1. przed upływem okresu systematycznego oszczędzania, lub

1.2. po upływie w/w okresu, w sytuacji gdy środki zgromadzone na tym rachunku nie zostaną wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, lub przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób innych niż dzieci własne lub przysposobione.

Reasumując, po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tut. organ podatkowy stwierdza, iż uzyskany przez Panią przychód ze zbycia lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej na nabycie udziału Pani we własności domu mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli Pani rodzic skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a następnie nastąpiło przeniesienie uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz własnego dziecka czyli Pani, to nie utraci ulgi, ponieważ wycofane środki zgromadzone na tym rachunku wydatkowała Pani zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, tj. kupiła mieszkanie.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika