W latach 1997-2000 korzystaliśmy z dużej ulgi budowlanej z tytułu przekształcenia spółdzielczego (...)

W latach 1997-2000 korzystaliśmy z dużej ulgi budowlanej z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spóldzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Obecnie zaciągneliśmy kredyt w banku na zakup nowego mieszkania od dewelopera, czy możemy skorzystać z ulgi odsetkowej jeżeli zwrócimy dużą ulgę budowlaną za lata 1997-2000 poprzez korektę zeznań za te lata?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2005r.

Ze złożonego wniosku wynika, iż zaciągnęli Państwo w Banku ... kredyt na zakup nowego mieszkania od dewelopera i chcieliby skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu zapłaconych odsetek od tego kredytu. Jednocześnie nadmienili Państwo, że w latach 1997 ? 2000, korzystali z dużej ulgi budowlanej z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu i dlatego też pytają czy tzw. ?ulga odsetkowa? im przysługuje.

Porady prawne

Na podstawie przepisu art. 26 b ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonej podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innymi z: zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Taką osobą bezsprzecznie jest deweloper. Natomiast w powołanym ust. 2 pkt. 7 lit. c w/w ustawy zawarty jest zapis, iż odliczenie odsetek stosuje się jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone m. in. na: wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdził, iż rzeczywiście w latach 1997-2000 korzystali Państwo z dużej ulgi budowlanej w postaci odliczenia od podatku 19 % wydatku na wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej z tytułu przekształcenia w spółdzielcze własnościowe prawo do posiadanego już lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku nadmienili Państwo również, że korekty zeznań za lata 1998-2000 złożone zostały właściwemu miejscowo Naczelnikowi urzędu skarbowego, natomiast korekta zeznania za 1997r. złożona została do tutejszego organu podatkowego. Zgodnie z zawartym wyjaśnieniem miały one na celu dokonanie zmiany zobowiązania podatkowego za te lata poprzez zrezygnowanie z odliczeń od podatku dużej ulgi budowlanej. Przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa w art. 81a pkt 3 umożliwiają złożenie korekty w przypadku gdy podatnicy ?w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej?. Zdaniem tutejszego organu mimo, iż przepisy cytowanej ustawy nie określają terminu do złożenia takiej korekty, to jednak prawo podatnika do tej czynności jest ograniczone czasowo. Korekta ta może zostać dokonana tylko do czasu przedawnienia zobowiązania, bowiem zobowiązanie podatkowe wygasa przez przedawnienie. Oznacza to, że złożenie deklaracji korygujących po upływie przedawnienia zobowiązania nie może wywołać jakichkolwiek materialnoprawnych skutków prawnych. Za 1997r. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych przedawniło się zgodnie z art. 70 § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa z końcem 2003 r., a za 1998r. z końcem 2004 r.

W złożonych za te lata korektach zeznań dokonali Państwo co prawda tylko zmiany wysokości odliczeń od dochodu z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych, to jednak zmiany te mają bezpośredni wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego za te lata. Z uwagi na fakt, że zobowiązanie za te lata na podstawie art. 59 § 1 pkt 9 ustawy ? Ordynacja podatkowa, wygasło przez przedawnienie, złożone za lata 1997-1998 zeznania nie mogą być korygowane.

Mając na uwadze powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika