Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć niezamortyzowaną wartość początkową środka (...)

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć niezamortyzowaną wartość początkową środka trwałego (skradzionego samochodu ciężarowego) ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2006r.

Porady prawne

Z treści złożonego wniosku z dnia 20.11.2006r. wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w zakresie usług transportowych. Spółka zakupiła samochód ciężarowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa i ubezpieczony w zakresie OC i AC. W okresie ważnego ubezpieczenia samochód został skradziony. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania za skradziony samochód. Pytanie sprowadza się do ustalenia czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć niezamortyzowaną wartość początkową w/w środka trwałego? Zdaniem Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu niezamortyzowaną wartość skradzionego samochodu ciężarowego.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.2001r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który zawiera definicję kosztów uzyskania przychodów, aby stwierdzić, czy wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, zaistnieć muszą jednocześnie dwa warunki, a mianowicie:

    1) celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu,
    2) wydatek ten nie może znajdować się w określonym w art. 23 ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

a podstawie cytowanego wyżej przepisu, kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością oraz możliwość osiągnięcia dzięki niemu przychodu. W takim ujęciu kosztami będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim, jak i w pośrednim związku z uzyskanymi przychodami.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 48 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów ?strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym?.

Z uwagi na w/w przepis, który zawiera szczególne uregulowania dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów strat w wyniku utraty samochodów oraz po przeanalizowaniu przedłożonych do wniosku kserokopii dokumentów takich jak: polisa ubezpieczenia OC, AC, zawiadomienie o wszczęciu postępowania przez policję oraz stanowisko ubezpieczyciela o oddaleniu roszczeń o wypłatę odszkodowania tut. organ podatkowy stwierdza, iż utrata samochodu i odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela spowodowały stratę przedsiębiorstwa. Ponieważ samochód był ubezpieczony ubezpieczeniem dobrowolnym AC, można rozliczyć tę stratę w kosztach Spółki poprzez zaliczenie do kosztu uzyskania przychodu niezamortyzowanej wartości skradzionego samochodu. Wówczas otrzymane odszkodowanie z tego ubezpieczenia jest przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 powołanej ustawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Podatnika - za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika